GeriDünya Yeni Zelanda dayanışması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Zelanda dayanışması

Yeni Zelanda dayanışması

CHRISTCHURCH saldırılarıyla sarsılan Yeni Zelanda’da halk, ırkçı düşüncelere inat birbiriyle kenetlendi.

AFP haber ajansı, yüzlerce ‘Kivinin’ (Yeni Zelandalılara yerel halkın verdiği isim) günlerdir çeşitli etkinlikler düzenlediğini yazdı. Kurbanlar için dün yapılan ilk cenaze töreninde, yüzlerce kişi bir araya geldi. Tören, ilk saldırının gerçekleştiği Linwood Camisi’nin yakınındaki Müslüman mezarlığında gerçekleşti. Suriye’deki iç savaştan kaçan mülteci baba Halid Mustafa (44) ile oğlu Hamza dünkü cenazede toprağa verildi. Aileden geriye, gözü yaşlı bir eş ile iki çocuğu kaldı. Suriyeli aile fertlerinin bir trajediden kaçarak başka bir trajedide ölmesi, tüm ülkeyi derinden sarstı.

Törene katılan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, “Güvenlik ve sığınma için buraya gelen bir ailenin burada güvende olması gerekiyordu” diyerek üzüntüsünü dile getirdi. Başbakan Ardern ziyaretinde, geçen hafta cuma namazı sırasında yaşanan katliamın kurbanlarını anmak için cuma namazı öncesindeki ezanın ülke çapında radyo ve televizyondan yayınlanacağını duyurdu ve iki dakikalık saygı duruşu olacağını açıkladı.

Yeni Zelanda dayanışması

‘KİVİLER’ SAF TUTTU

Ülkenin dört bir yanındaki vatandaşlar, Müslümanlara desteğini göstermek için çeşitli organizasyonlar düzenledi. Twitter’da birçok kişi tarafından paylaşılan bir videoda, Müslümanlar camide namaz kıldığı sırada, arkasında onları korumak için saf tutan Yeni Zelandalıların görüntüsü yürekleri ısıttı. Saldırıya uğrayan El Nur Camisi yakınlarında dün akşam namazı için saf tutanların arkasında yine onlara destek olmak için gelen Yeni Zelandalılar vardı. Ülkenin birçok kentinde, elim saldırıda ölen 50 kişi anısına törenler düzenlendi. Lise öğrencileri Yeni Zelanda’da yerlilerin ölülerini anmak amacıyla da yaptığı geleneksel ‘haka dansı’nı yaparak hayatını kaybedenleri andı.

Yeni Zelanda dayanışması

Saldırıda ölen Suriyeli Halid Mustafa ve oğlu Hamza dün toprağa verildi.

KÜRESEL DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Saldırıdan sonra kurbanların ailelerini ziyaret ederken başörtüsü takan, mecliste Kuran-ı Kerim okutan, milletvekillerini ‘Selamün aleyküm’ diye selamlayan ve beyaz saldırgana ‘terörist’ diyen Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, dün Christchurch’te lise öğrencileriyle bir araya geldi. Cenaze törenine katıldıktan sonra saldırıda iki öğrencisini kaybeden Cashmere Lisesi’ni ziyaret eden Başbakan Ardern, öğrencilere ırkçılığı ve nefreti reddetmelerini öğütledi.
Başbakan Ardern, terörist Brenton Tarrant’ın saldırıyı sosyal medyada canlı olarak yayınladığını hatırlatarak, aşırıcıların bu platformları istismar ettiğine dikkat çekti ve bu konuda ‘küresel cephe’ oluşturulması çağrısı yaptı. Başbakan Ardern, BBC’ye verdiği röportajda da ırkçı, aşırı sağcı ideolojiyle mücadelenin ancak küresel dayanışma içerisinde yürütülebileceğini söyledi.

YENİ ZELANDA’DAN NOTLAR...

44 yaşındaki Philip Arps, cami katliamlarının sosyal medyadaki canlı yayın görüntüsünü paylaştığı gerekçesiyle suçlandı. Daha önce 18 yaşındaki bir genç de benzer ithamla suçlanmıştı.

Cami saldırılarından sonra bazı kişiler, silahlarını polise teslim etmeye başladı.

Polis Şefi Mike Bush, Christchurch saldırılarıyla ilgili, Tarrant’ın üçüncü saldırı hazırlığındayken yakalandığını söyledi. Bush, ‘insanları travmatize etmemek adına’ daha fazla detay vermeyeceğini söyledi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle