GeriDünya ‘Yeni tedbir’ muamması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Yeni tedbir’ muamması

‘Yeni tedbir’ muamması

İsrail hükümeti önceki gece Mescid-i Aksa’nın girişindeki metal arama dedektörleri ve kameraları kaldırırken, detay verilmeksizin yapılan “daha gelişmiş teknolojik önlemler alınacağı” açıklaması Filistinliler ve kutsal yerin sorumlusu Kudüs İslami Vakıflar Dairesi’nin tepkisini çekti. Süren boykotun akıbeti için Vakıflar Dairesi’nden son durumla ilgili rapor bekleniyor.

MÜSLÜMAN âlemi ve Filistinlilerin tepkisini çeken Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın girişine metal arama dedektörü uygulamasına İsrail hükümeti son verdi. Dedektörlerle birlikte girişteki kameralar da kaldırıldı. Ancak Filistinlilerin boykotu devam ediyor. İsrail güvenlik kabinesinin önceki geceki toplantısından dedektörleri sökme kararı çıktı. İsrailli Haaretz gazetesine konuşan güvenlik kabinesi üyelerinden ismini açıklamayan bir yetkili, “bu dedektörlerin gelişmiş teknolojik vasıtalar ikame edileceğini” belirtti, ancak bunların ne olduğu hakkında detay vermedi. Mescid-i Aksa’daki statükoyu korumaya niyetli olduklarının altını çizen yetkili, yeni teknolojik sistemin kurulması için hükümetin 100 milyon şekel (yaklaşık 28 milyon dolar) ayırdığını bildirdi. Yüz tanıma gibi gelişmiş teknolojilerin kullanılabileceği öne sürülüyor.               

VAKIFLAR DAİRESİ TEPKİLİ: Dedektörlerin kaldırılma kararı İsrail’in attığı bir geri adım olarak yorumlansa da ‘yeni tedbirler’ Filistin tarafının tepkisine yol açtı. Maariv gazetesi, Mescid-i Aksa’dan sorumlu olan Kudüs İslami Vakıflar Dairesi’nin “bölgede İsrail işgalinin saldırganlığını temsil eden her şeyin kaldırılması ve 14 Temmuz tarihi öncesindeki statükoya dönülmesi” halinde boykota son verileceği açıklamasına yer verdi. Haaretz de, Vakıflar Dairesi’nin tüm teknolojik güvenlik tedbirlerine karşı olduğunu yazdı.    

RAPOR BEKLENİYOR: Kudüslü âlimler, Harem-i Şerif’e girip girmeme konusundaki kararını açıklaması için Kudüs İslami Vakıflar Dairesi’nden rapor istedi. Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh Sabri, Kudüs’teki toplantının ardından Anadolu Ajansı muhabirine, “Kudüslü alimler olarak bizlerin tutumu, İslami Vakıflar Dairesi’nden gelecek raporu görmeden önce Mescid-i Aksa’ya girmemektir. Raporun bu (dün) gece çıkması bekleniyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle