Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yeni Rusya elçisi: size S-300 satalım

  Hürriyet Haber
  12.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e önceki gün güven mektubunu sunarak göreve başlayan Rusya'nın yeni Büyükelçisi Aleksander Lebedev, ‘‘Kıbrıs'a ABD ve Fransa da silah satıyor. Onlara birşey denmiyor, niye bize deniyor? S-300 füzeleri iyi silah, tavsiye ederim. İstenirse Türkiye'ye de satarız’’ dedi.

  Rusya'nın yeni Başbakanı Yevgeni Primakov'un yakın çalışma arkadaşı ve kendisini çok iyi tanıyan biri olan Lebedev, göreve yeni başlaması nedeniyle bir grup gazeteci ile sohbet etti. Lebedev'in Türkiye ile Rusya ilişkilerine yönelik görüş ve değerlendirmeleri şöyle:

  S-300 füzeleri

  Rusya ile Türkiye arasında uzun süreli bir S-300 krizi olmayacak. Bu bizim için tamamen ticari bir iş, bana inanın. Ayrıca bu silahlar çok iyi. Türkiye'ye de tavsiye ederim. İsterseniz size de satarız.

  Rusya kesinlikle komünizme kaymıyor. Primakov'u çok iyi tanıyorum. Komünist bir ideolojisi yok.

  Rusya'da iş yapan Türk girişimciler için hiçbir tehlike yok. Paniğe gerek yok. Rusya'nın Türk işadamına güveni tam. Türkiye, Rusya'da çok para kazandı, daha çok kazanacak.

  Herkes boru hatlarının ülkesinden geçmesini ister. Rusya da. Bakü Ceyhan bazı uzmanlara göre sorunlu; finansmanı pahalı.

  PKK'ya destek

  Hayır, yok böyle birşey. Türkiye'de nasıl bazıları Rusya'yı sevmiyorsa, Rusya'da da bazıları Türkiye'yi sevmiyor. Bunlar PKK konusunu suistimal ediyorlar. PKK'ya hiçbir destek yok. Duma'daki karar tasarısının geçeceğini sanmıyorum.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı