GeriDünya Yeni pasaportlarda süreç nasıl işliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni pasaportlarda süreç nasıl işliyor

Yeni pasaportlarda süreç nasıl işliyor
refid:14617133 ilişkili resim dosyası

Türkiye 1 Haziran'dan itibaren yeri pasaportlarıyla tanışacak. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru yeni pasaportlara başvuru sürecinin nasıl işleyeceğini yazdı.

Naci KORU yazıyor
hurriyet.com.tr

Geçen ay kaleme aldığım "Sonunda bizim de biyometrik pasaportumuz olacak" başlıklı yazıma çok sayıda yorum kaydedildi. Pasaportların renginden, biyometrik pasaportlar için tahsil edilecek harçlara kadar, değişik konularda yazılan yorumlara cevap olarak yazının sonunda maddeler halinde bazı açıklamalar ekledim. Ancak o günden sonra da sorular, yorumlar devam etti.

İçişleri Bakanımızın geçtiğimiz ay Konya'da gerçekleştirdiği basın toplantısında duyurduğu gibi, bugün de e-Pasaport web sitesini kullanıma sunduk. Yeni pasaportlarımızın hayatımızın bir parçası olacağı 1 Haziran tarihine artık bir aydan kısa bir süre kaldığı için bu konudaki gelişmeler bundan sonra daha sık aralıklarla gündemimizde olacak gibi görünüyor.

Türkiye'deki ve yurt dışındaki vatandaşlarımız Haziran ayından itibaren e-pasaport için başvuruda bulunabilecekler. İl ve ilçelerde yeni pasaport başvurularını kabul edecek Emniyet Müdürlükleri görevlilerinin eğitimleri devam ediyor. Aynı şekilde biz de dışişleri bakanlığı olarak, pasaport başvurusu işlemi yapacak konsolosluk görevlilerimizin eğitimi için hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Yeni cihazlarımız da teslim edilmeye başlandı. Türkiye'de ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın pasaportlarının düzenleneceği merkezi tanzim binasının alt yapısı da Mayıs ayı ortalarında tamamlanmış olacak ve sistem devreye girecek.

Geçtiğimiz hafta TRT Haber'de canlı bir söyleşiye katılarak İçişleri Bakanlığımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalar hakkında bilgi vermiştim. Sunucunun, yeni pasaportlarımızın güvenliğinden, teslim sürelerine kadar pek çok konuda sorduğu sorulara verdiğim cevapları izlemek isterseniz video dosyasına Bakanlığımız web sayfasından erişebilirsiniz. (Adresi: http://www.mfa.gov.tr/disisleri-bakanligi-mustesar-yardimcisi-buyukelci-naci-koru_nun-e-pasaportlar-hakkinda-trt_ye-verdigi-mulakat.tr.mfa)

e-Pasaport başvurularının vatandaşlarımız tarafından zahmetsizce yapılabilmesine özel bir önem verdiğimizi özellikle belirtmek isterim. İçişleri Bakanlığımızla birlikte geliştirdiğimiz web sitesi bu konudaki çalışmalarımızın ilk adımı olarak bugün devreye girdi. www.epasaport.gov.tr adresine bağlanarak yeni pasaportlarımızla ilgili her konuda bilgi edinebilirsiniz. Web sitesinde biyometrik pasaportun özelliklerinden, başvurularla ilgili olarak bilinmesi gereken hususlara kadar tüm ayrıntılara erişilmesi mümkündür. Ayrıca Online Bilgi talebi başlığını tıklayarak İnternet kullanıcısı vatandaşlarımız da her türlü sorularını bize iletebilirler.

Bu çalışmanın bir sonraki aşamasında e-Pasaport Çağrı Merkezi'ni hizmete sunacağız. Çağrı Merkezi'nin numarası 0216 444 3020. Bilgi taleplerini 7 gün 24 saat aralıksız karşılamayı hedefleyen Çağrı Merkezi yalnız ülkemizdeki değil, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın da çağrılarını kabul edecek.

e-Pasaport başvurularını süratli bir şekilde karşılayabilmek ve yığılmaları önleyebilmek amacıyla çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı merkezlerde başvuruları randevu sistemiyle kabul etmeyi öngörüyoruz. Başvuru için randevular e-Pasaport web sitesi üzerinden veya Çağrı Merkezi aranarak alınabilir. Ayrıca hangi merkezlerde randevu ile başvuru yapıldığına ilişkin bilgilere de web sitesinden erişilmesi mümkündür.

e-Pasaport ile ilgili çeşitli İnternet sitelerinde yer alan haberlerde özellikle bir kaç husus üzerinde odaklanıldığını görüyoruz. Vatandaşlarımızın zihinlerindeki soruları cevaplayacağı düşüncesiyle bazı temel konuları kısaca aşağıda bilginize sunmak istiyorum:

1. Yeni pasaportlar için daha yüksek miktarda bir harç alınması sözkonusu değildir. Harç miktarları Maliye Bakanlığımızca her yılın başında belirleniyor ve pasaport bedelleri yıl boyunca bu miktarlar üzerinden tahsil ediliyor. Dolayısıyla bu harçların arttırılması konusunda bir çalışma yapılmadı.

2. Pasaportları geçerli olan vatandaşlarımızın mutlaka e-Pasaport almaları gerekmiyor. Mevcut pasaportlarımız 2015 yılına kadar kullanımda olacak. Ama pasaportunu yenilemek isteyen vatandaşlarımız olursa bu talepleri karşılanacak.

3. Geçerlik süreleri henüz sona ermemiş pasaportlar yenileri ile değiştirilmek istendiğinde, önceki pasaportun geçerlik süresi yeni pasaporta eklenecek. Dolayısıyla bu durumdaki vatandaşlarımız daha düşük harç ödeyerek yeni pasaport alabilecekler.

4. Yeni pasaport başvurusu sırasında başvuru belgelerinin eksik olmaması durumunda işlemler bir kaç dakika içinde tamamlanabilecektir. Başvuru için vatandaşlarımızın biyometrik fotoğraf çektirmeleri gerekiyor. Biyometrik fotoğrafın özellikleri ile ilgili bilgilere de web sitemizden erişilmesi mümkündür.

Bu sorular gibi, daha pek çok konuda hazırlanmış sorulara e-pasaport internet sitesi Sık Sorulan Sorular başlığı üzerinden erişilmesi mümkündür.

Dünya standartlarında hazırlanan ve üst düzey güvenlik sağlayacak olan yeni pasaportlarımızı beğeneceğinizi umuyorum. Başvuru öncesinde mutlaka www.epasaport.gov.tr sayfalarını ziyaret ederek bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı öneririm.

Naci Koru'nun blog adresi:
http://nkoru.blogspot.com/


Yorumları Göster
Yorumları Gizle