Dünya Haberleri

DÜNYA

  "Yeni Orta Doğu planımızda İsrail'e yer yok"

  A.A
  03.08.2006 - 18:31 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, kendilerinin de yeni Orta Doğu planının gerçekleşeceğini dile getirdiklerini, ancak bu planda İsrail'e yer olmadığını söyledi.

  Ahmedinejad, Malezya'da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) olağanüstü toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Büyük Orta Doğu Projesine gönderme yaparak, “ABD hükümeti yeni Orta Doğu peşinde. Biz de yeni Orta Doğu planı gerçekleşecek diyoruz, ama İsrail olmayacak” dedi.

  “İsrail rejimi yok olmak üzere. Siyonist rejimin Lübnan'da yaptığı cinayetler de artık bu rejimi kurtaramayacak” diyen Ahmedinejad, “Hizbullah'a mali yardımda bulunup bulunmayacakları” sorusuna, “Biz dünyadaki bütün özgür ve mazlum milletleri koruyacağız” yanıtını verdi.

  Orta Doğu'daki krizin devam etmesi durumunda petrolün bir araç olarak kullanılıp kullanılmayacağı veya petrol ihracatında azalma olup olmayacağı sorusunu da yanıtlayan Ahmedinejad, gerginliğin ortaya çıkması durumunda çeşitli kararlar almalarının doğal olduğunu, ancak şimdiye kadar böyle bir şeyi düşünmediklerini kaydetti.

  Ahmedinejad, saldırıların devam etmesi halinde ülkesinin nükleer teknolojisini kullanıp kullanmayacağı yönündeki bir soruyu yanıtlarken de, nükleer programlarının elektrik üretimine yönelik olduğunu söyledi.

  “Ben bütün dünyanın her gece aydınlık olmasını ümit ediyorum” diyen Ahmedinejad, bölge halkının İsrail cinayetlerine gereken cevabı verdiğini, bu nedenle başka bir girişimde bulunmaya gerek olmadığını ifade etti.

  Ahmedinejad, Malezya'daki toplantıda yaptığı konuşmada da, “Orta Doğu'daki krizin asıl çözümünün İsrail rejiminin yok olması olduğunu, İsrail yok oluncaya kadar da bölgede tehdit ve gerginliğin devam edeceğini” söylemişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı