Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yeni Kürt hakim Saddam’ı çıldırttı

  Hürriyet Haber
  30.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Saddam ve adamlarına yumuşak davranmakla suçlanınca istifa eden Kürt hakimin yerine atanan "Halepçeli Kürt" hakimin sert yönetimi mahkeme salonunda kaosa yol açtı. Dünkü duruşma sırasında hakimle dalaşan sanık ve avukatlar salonu terketti. Saddam ile hakim Rauf Raşid Abdürrahman arasında tam bir iktidar mücadelesi yaşandı. Hakim "Ben hakimim sen de sanıksın, bana itaat edeceksin" deyince ipler koptu. Saddam’ın avukatları, hakimin özür dilemesini istiyor.

  IRAK’ın devrik lideri Saddam Hüseyin, 1982 yılında Şii köyü Duceil’deki katliamdan ötürü Bağdat’ta yargılanmaya devam edildiği dünkü duruşmada hakimle tartıştı ve öfkelenerek mahkeme salonunu terk etti. Yeni hakim Kürt asıllı Rauf Raşid Abdürrahman başkanlığında başlayan duruşmada, Saddam’ın üvey kardeşi Barzan Tikriti, kendisine susmasını söyleyen hakimin uyarısına uymadığı için salondan çıkarıldı. Tikriti, mahkemeye "O... çocuğu" diye bağırarak küfrettikten sonra güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarıldı.

  Halepçeli bir Kürt olan yeni hakim Abdürrahman, celseyi açış konuşmasında, "Burada siyasi nutuklara izin vermeyeceğim" diyerek savunma ekibini uyardı ve ağırlığını koymaya çalıştı. /images/100/0x0/55eb4482f018fbb8f8b628a2

  Ancak duruşma başladıktan kısa bir süre sonra Barzan Tikriti ile hakim arasında ağız dalaşı patlak verdi. Salonda yaşanan bağrışmalar ve tartışmaların ardından, önce savunma avukatları, ardından da Saddam Hüseyin, mahkemenin uygulamalarını protesto ederek, salonu terk etti. Saddam da salonu terk ederken "Kahrolsun hainler" diye bağırdı. Sanıklardan Taha Yasin Ramazan ile Avad Hamid El Bandar da yeni savunma avukatları atanmasına itiraz ederek salondan ayrıldılar.

  Mahkeme başladıktan kısa süre sonra, salonda kargaşa yaşanmaya başladı. Hakim Rauf Abdürrahman, mahkemede kontrolü sağlamak için "sert çıkışlar" yaptı. Savunma avukatları, sanıklar ve hakim arasındaki tartışma kısa sürede büyüyünce duruşma, başladıktan 15 dakika sonra kesildi. Hakim, duruşmanın çarşamba gününe kadar ertelendiğini, bunun perşembeye kadar uzayabileceğini açıkladı. Saddam’ın avukatları, mahkeme başkanının özür dilememesi halinde gelecek duruşmaya katılmayacaklarını açıkladı.

  Saddam ve adamlarını yargılayan mahkemenin baş yargıçlığına getirilen Rizgar Emin, Şii ağırlıklı hükümetten gelen "Sanıklara yumuşak davranıyorsun, duruşmaları hızlandır" baskıları nedeniyle görevinden istifa etmişti. Emin’in yerine getirilen ve 1988 yılında 5 bin kişinin kitle katliamına kurban gittiği Halepçe doğumlu olan yeni Kürt yargıç Abdürrahman’ın ise bir zamanlar Saddam’ın Baas Partisi’nin üyesi olduğu ileri sürülmüştü.

  Sen sanıksın bana itaat edeceksin

  Saddam ile hakim Abdürrahman arasındaki diyalog şöyle gelişti:

  SADDAM: Burası Amerikan mahkemesi.

  HAKİM: Hayır, Irak mahkemesi. Ben 35 yıllık hukukçuyum.

  SADDAM: (İşaret parmağını hakime doğrultarak) Onu susturduğunuzda Barzan Tikriti, sağlık durumunu anlatmaya çalışıyordu ve siz onu dışarı attırdınız.

  ......

  SADDAM: Mahkemenin atadığı avukatları reddediyoruz. Bu benim hakkım. Bu hakkımı istediğim avukata devrederim. (Yeni avukatları parmağıylya göstererek) Eğer burada kalırsanız siz de kötü insanlarsınız. Bu benim hakkım, beni zorlamayın.

  HAKİM: Seni zorlamıyorum.

  SADDAM: Mahkeme salonundan çıkmak istiyorum.

  HAKİM: Çık öyleyse.

  SADDAM: Ben seni 35 yıl yönettim ve sen bana mahkemeden çıkmamı emrediyorsun.

  HAKİM: Ben hakimim sen de sanıksın, bana itaat edeceksin.

  SADDAM: Sen bir Iraklısın. Bana bu şekilde emredemezsin. Ben seni 35 yıl yönettim. Sana bir Iraklı olarak saygı duyarım ama eğer Irak milliyetinden ayrılmadıysan.

  O... çocuğu diye küfretti

  Saddam’ın üvey kardeşi ve eski istihbarat şefi Barzan Tikriti, mahkemeye "O... çocuğu" diye küfredince hakimin talimatıyla zorla salondan çıkarıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı