GeriDünya Yeni Kıbrıs için sandık başına
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Kıbrıs için sandık başına

Kıbrıs’ta Türk ve Rum tarafında halk bugün sandık başına giderek, Yeni Kıbrıs Cumhuriyeti’ni öngören Annan Planı’nı oylayacak. KKTC’de 143 bin, Rum tarafında ise 479 bin seçmen, plana ‘evet’ ya da ‘hayır’ oyu kullanacak.

İLK REFERANDUM

Eş zamanlı yapılan referandumda taraflardan birinden ‘hayır’ yanıtı çıkarsa plan geçersiz sayılacak. Annan Planı, Kıbrıs tarihinde halk oyuna sunulan ilk konu olma özelliğini de taşıyor. Kıbrıslı Türk ve Rumlar, planla birlikte ilk kez herhangi bir konuda halkoyuyla karar alacaklar.

SAATLER İLERİ

Rum tarafında referandum Türk tarafından bir saat önce başlayıp sona erecekti. Ancak Rum Meclisi son anda, oy verme saatini ileriye aldı ve referandumun Türk tarafıyla aynı anda sona ermesini kararlaştırdı. Her iki tarafta da oy verme işlemi saat 08.00’de başlayıp 18.00’de sona erecek.

HABER YASAĞI

Referandum yasakları çerçevesinde bugün saat 19.00’a kadar radyo, televizyon ve her türlü yayın organından haber, tahmin ve yorum yapmak suç teşkil edecek. Seçmenler kayıtlı oldukları sandıklarda fotoğraflı kimlikleri ile oy kullanabilecek, yanlarında cep telefonu, telsiz ve fotoğraf makinası bulunduramayacak. İçkili eğlence yerleri de oy kullanma süresi çerçevesinde kapalı olacak, alkol satışı da yapılmayacak.

ORTAK AÇIKLAMA

Referandumun ilk sonuçları her iki tarafta da aynı saatlerde açıklanacak. Rum yönetimi oy verme işlemi bittikten bir ya da iki saat içinde sonuçların açıklanacağını belirtti. KKTC’de de iki saat içinde kesin sonuçlar ilan edilecek.

DEV EKRAN HAZIR

Başkent Lefkoşa’nın merkezindeki Yüksek Mahkeme Binası’nda oy sayım işlemleri yapılacak. Tarihi Saray Oteli’nde basın merkezi kuran KKTC makamları, otelin ve mahkeme binasının bulunduğu meydana dev ekrandan referandum sonuçlarını yansıtacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle