GeriDünya Yeni Kabil Büyükelçisi Müfit Özdeş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Kabil Büyükelçisi Müfit Özdeş

Afganistan’da geçici yönetimin kurulma çalışmalarının sürdüğü dönemde Ankara, işler hale getirmeye karar verdiği Kabil Büyükelçiliği için deneyimli bir isim belirledi. Türkiye’nin yeni Kabil Büyükelçisi, halen Trablus Büyükelçisi olarak görev yapan Büyükelçi Müfit Özdeş oldu.

Ancak Türkiye, Kabil Büyükelçiliği’ni ilk aşamada, geçici yönetim kurma çalışmaları halen sürdüğü ve belirli bir hükümet kurulamadığı  düşüncesiyle maslahatgüzarlık seviyesinde tutmayı planlıyor. Benzer bir uygulama bir dönem önce Irak için de uygulanmış, Bağdat’taki Büyükelçi Selim Karaosmanoğlu, Türkiye’yi maslahatgüzar seviyesinde temsil etmiş, temsilcilik seviyesi sonradan büyükelçiliğe yükseltilmişti.

Büyükelçi Özdeş’in Ocak ayının ilk yarısında yeni görevine başlamak üzere Afganistan’a gitmesi bekleniyor. Özdeş’in görevine başlamadan önce Türkiye’nin Afganistan Özel Koordinatörü ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Aydemir Erman ile bölgeye giderek, ön incelemelerde bulunması bekleniyor.

BÜYÜKELÇİ ÖZDEŞ

Libya’daki yaklaşık 4 yıllık görev süresi Ocak ayında dolacakBüyükelçi Müfit Özdeş, Dışişleri Bakanlığı’nda ‘‘zor görevlerin adamı’’ olarak biliniyor.

Türkiye ile Libya arasında birkaç yıl önce yaşanan gergin dönemin aşılmasında kilit rol oynayan Özdeş’in Kabil Büyükelçisi olarak seçilmesinde, benzer görevlerdeki tecrübesinin dikkate alındığı belirtiliyor.

Bağdat, Lizbon, Bonn, Stockholm’deki görevlerinin ardından, Urumiye Başkonsolosluğu, Tahran’da maslahatgüzarlık ve Londra’da Elçi-Müsteşarlık yapan Özdeş, 1997 yılında Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi olarak atandı.

Büyükelçi Özdeş, Orgeneral Çevik Bir’in BM Barış Gücü’nün komutanlığını yaptığı dönemde, 1993 yılında Somali’de Türkiye’nin Dışişleri Temsilcisi olarak görev yaptı.

Özdeş, Türkiye’nin 1995 yılındaki ilk Kuzey Irak harekatı sırasında, Dışişleri Bakanlığı adına harekatın insani boyutlarını denetledi.

Büyükelçi Özdeş, Refahyol iktidarı döneminde ise aktif görev almadı.

BÜYÜKELÇİLİK İYİ DURUMDA

Bu arada, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği binasının iyi durumda olduğu, gerek bombardımandan gerekse Kuzey İttifakı-Taliban çatışmalarından zarar görmediği öğrenildi.

Taliban kuvvetlerinin Kabil’den çekilirken çoğu binaya zarar verdiği ve işlerine yarayabilecek tüm araçları beraberlerinde götürdüğü ancak Türk Büyükelçiliği’ne dokunmadıkları, Atatürk Çocuk Hastanesi’nin araçlarını da almadıkları belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle