Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yeni İran yaptırımlarında yine Türk bağlantısı var

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  30.08.2014 - 01:02 | Son Güncelleme:

  ABD Hazine Bakanlığı, nükleer programı için bir yandan müzakere ettiği İran’ı dün yeni yaptırım kararlarıyla sıkıştırmaya devam etti.

  ABD Hazine Bakanlığı, uluslararası kurallara uygun bir şekilde yürütmediği nükleer programı nedeniyle yaptırım uyguladığı İran’ı, nükleer programın denetime açılması için Tahran ile doğrudan müzakere yürüttüğü bir sırada dün yeni kara liste kararlarıyla sıkıştırmaya devam etti. 24 Kasım 2014’e kadar sürmesi planlanan müzakere süreci sırasında alınan İran’ın füze ve nükleer programlarını, uluslararası yaptırımları aşındırmaya dönük çabalarını ve terörizme sağladığı desteği hedef alan yeni yaptırımların bir bölümü yine bazı Türkiye bağlantıları içerdi. Bir Türk vatandaşı, İran’ın enerji sektörüne uygulanan yaptırımlar nedeniyle kara listeye alınırken, bir Türk şirketi de terörle mücadele kapsamında listelendi.

  BİR VATANDAŞ BİR ŞİRKET

  Amerikan Hazine Bakanlığı’nın İran’ın kitle imha silahı programına verdikleri destek nedeniyle dört kişi ve iki kurum, İran’ın yaptırım uygulanan enerji endüstrisiyle ilişkili üç kişi, iki şirket ve altı hampetrol, LPG ve kimyasal madde tankeri, İran Merkez Bankası’na dolar sağladığı için bir şirket, İran’ın yaptırıma tabii finans sektörüne kolaylık sağlayan beş banka ve son olarak İran’ın teröre sağladığı destekle bağlantılı dört şirket ve bir kişiyi içeren kararlarından etkilenen Türkiye ilişkili kişi ve şirketler, Van doğumlu Muzaffer Polat (39) ile İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı 749177 sicil no’lu Pioneer Logistics Havacılık Turizm Yönetim Danışmanlık İthalat İhracat San. Tic. Ltd. şirketi oldu.

  KARA LİSTEDEKİ TÜRK

  Washington Yönetimi, Muzaffer Polat’ın İran’ın enerji sektörüyle ilişkisi nedeniyle kara listeye alındığını duyurdu. Buna göre Muzaffer Polat’ın, geçen sene Hazine Bakanlığı tarafından İran hükümeti adına çalışıp İran’a yönelik yaptırımları aşındırmak için paravan şirketler kurduğu belirlenen Seyed Seyyedi’nin kontrol ettiği Dubai merkezli Petro Royal FZE’de genel müdür olduğu ifade edildi. Polat’ın ayrıca yine Dubai merkezli olan ve İran devletine ait, kara listedeki Ulusal İran Petrol Şirketi (NIOC) adına piyasaya ödeme yaptığı bilinen Faylaca Petroleum ile de bağlantılı olduğu belirtildi. Kara liste kararı uyarınca Polat’ın ABD’deki tüm malvarlığı dondurulurken Amerikan vatandaşlarına da Polat ile iş yapma yasağı getirildi.

  TERÖR BAĞLANTISI

  Yaptırımların Türkiye’yi ilgilendiren diğer bir boyutu da, İran’ın teröre verdiği destekle ilişkili olduğu savunulan Türk şirketi Pioneer Logistics Havacılık’tı. İTO kayıtlarına göre 1 Ekim 2010’da tescil edilen şirket, 19 Şubat 2014’te tasfiye sürecine girmiş. Kurucuları ise uluslararası havacılık işi yapan, Tayland uyruklu K.S. ve Türkiye’de halen lojistik işi yaptığı bilinen Türk uyruklu G.K. Amerikan Hükümeti’nin terör bağlantılı gördüğü Pioneer şirketi, suçlamaya göre İran Devrim Muhafızları’nın terör bağlantılı Kudüs Gücü birimine finansal, materyel ve teknolojik destek sağladığı belirlenen Mahan Air’in paravan şirketi. Pioneer’ın Mahan Air adına hareket ettiğini ifade eden Amerikan Hazinesi, yaptırım kapsamındaki Mahan Air uluslararası takip altında olduğundan onun yerine havacılıkla ilişkili malzemeler satın aldığını açıkladı. Ayrıca Pioneer’ın Mahan Air adına uçak ve yedek parça da satın aldığı belirtildi. Kararda şirketin kurucularına dair herhangi bir karaliste kararı açıklanmazken, Pioneer’ın ise ABD’deki malvarlığı donduruldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı