Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yeni İngiliz bakanlar Afganistan'da

  A.A.
  22.05.2010 - 11:43 | Son Güncelleme:

  Afganistan'ı ziyaret eden İngiliz koalisyon hükümetinin bakanlarından Savunma Bakanı Liam Fox, İngiliz askerlerinin 13. yüzyıl ülkesi Afganistan'dan mümkün olan en kısa sürede çekilmeleri gerektiğini söyledi.

  Afganistan'ı ziyaret eden yeni İngiliz kabinesinden Uluslararası Kalkınma Bakanı Andrew Mitchell'ın eşlik ettiği Savunma Bakanı Liam Fox ve Dışişleri Bakanı William Hague, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından kabul edilecek.

  Savunma Bakanı Fox, İngiliz The Times gazetesine verdiği demeçte, "Askerlerimizin mümkün olan en kısa sürede çekilmesini istiyorum. Biz dünyanın jandarması değiliz" dedi.

  Bir 13. yüzyıl ülkesinin eğitim politikasıyla ilgilenmek için Afganistan'a gelmediklerini söyleyen Fox, buraya İngiliz halkı ve küresel çıkarlarının tehdit altına girmesini engellemeye geldiklerini kaydetti.

  Liam Fox daha önce The Sun gazetesine yaptığı açıklamada, müttefiklerin Afganistan'da daha büyük bir rol üstlenmeleri için baskı yapacağını söylemiş, "İngiltere'den NATO içinde bu kadar ağır bir görev beklemek mantıklı olmaz. Bu ağırlığı paylaşmak için daha iyi yöntemler bulmalıyız" demişti.

  Devlet Başkanı Karzai daha önce yeni İngiliz Başbakanı David Cameron ile görüşmüştü.

  10 bin askerle ABD'den sonra Afganistan'daki ikinci büyük yabancı güç olan İngiliz askerleri, Taliban militanlarının güçlü olduğu güneydeki Helmand bölgesinde konuşlanmış bulunuyor.

  Uluslararası güçlerin Afganistan'a 2001'deki müdahalesinden bu yana 286 İngiliz askeri yaşamını yitirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı