GeriDünya Yeni bilirkişi, ne yapmaya çalışıyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni bilirkişi, ne yapmaya çalışıyor?

Yeni bilirkişi, ne yapmaya çalışıyor?

Münih’te 2013 yılından beri süren NSU davasında, bilirkişi savaşı başladı. Baş sanık Beate Zschaepe hakkında ‘cezai ehliyeti vardır’ raporu veren Prof. Henning Sass’a karşı çıkarılan yeni bilirkişi, meslektaşının yeterli derecede uzmanlığa sahip olmamakla suçladı.

SEKİZİ Türkiye kökenli on kişinin ölümünden sorumlu neonazi terör örgütü NSU davasında, elebaşı Beate Zschaepe’nin ‘cezai ehliyeti var mı, yok mu?’ sorusunu açıklığa kavuşturmak üzere mahkeme tarafından atanan bilirkişi Prof. Henning Sass’ın karşısına yeni bir bilirkişi çıkarıldı. Davaya bakan Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi, uzun tartışmalar sonucu savunma avukatları tarafından Bochum Üniversitesi’nden çağrılan profesör Pedro Michael Faustmann’ın bilirkişi olarak dinlenmesine karar verdi. Zschaepe hakkında ilk raporu yazan Prof. Sass’ın hazırladığı ‘Cezai ehliyeti vardır’ yönündeki raporunun yöntemine itiraz eden yeni bilirkişi Prof. Faustmann, raporun birçok açıdan sorunlu olduğunu iddia etti. Sass’ın mahkemeye sunduğu raporu eleştirisel bir incelemeye tabi tuttuğunu belirten Faustmann, raporun bu şekilde geçerli olamayacağını belirtti.

TAHLİL YAPMAYA YETERLİ DEĞİL

Sass’ın raporunda Zschaepe’nin psiko patolojik yönden cezai ehliyeti bulunduğuna ve gerektiğinde güvenlik amacıyla sinir kliniğine kapatılmasının öngörüldüğüne dikkati çeken Faustmann, ilk bilirkişi raporunun sanığın mahkemede sergilediği tavırlara, dinlenen şahitlerin ifadelerine ve hakkında çıkan yazılara dayanarak hazırlandığını, bu yöntemin ise yeterli derecede nöro-psikolojik tahliller yapmaya yeterli olmadığını ileri sürdü.

Diğer yandan Sass’ın kriminal ve sosyal patalojik olaylarda uzman yeterliliğine sahip olmadığını belirten Faustmann, sanık hakkında nihai karar niteliğinde psikolojik ve nörolojik saptamalar yapabilmek için daha ileri derecede tıbbi deneyimlere sahip olmak gerektiği iddiasında bulundu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle