GeriDünya Yeni Başmüzakereci Egemen Bağış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  39
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Başmüzakereci Egemen Bağış

Yeni Başmüzakereci Egemen Bağış
refid:10736702 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın yerine yeni Başmüzakereci Egemen Bağış oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ani bir kararla, halen Dışişleri Bakanı Ali Babacan tarafından yürütülen Avrupa Birliği Başmüzakereciliği görevini, en yakın çalışma arkadaşlarından birine emanet etmeye karar verdi.


Türkiye’nin yeni Başmüzakerecisi, halen AKP Genel Başkan Yardımcılığı’nı yürütmekte olan Egemen Bağış olacak.
Erdoğan, kararını bizzat bugün (Cuma) açıklayacak.

 

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Başmüzakerecilik ile Dışişleri Bakanlığı görevini ayırma kararını, son dönemde Ortadoğu bölgesinde yaşanan gelişmeler ve Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi üyeliğini üstlenmesi nedeniyle aldı.

 

Gazze krizi, Dışişleri Bakanı Babacan’ın, BM Güvenlik Konseyi üyeliği nedeniyle, bölge ve dünya sorunlarıyla, önümüzdeki iki yıl boyunca daha yakından ilgilenmesini gerektirecek.

 

Oysa Erdoğan, AB’den gelen “üyelik sürecini ihmal ettiniz” eleştirilerini dikkate alarak, özellikle yerel seçimlerin ardından, yeni bir AB hamlesine hazırlanıyor. Çok meşgul olacağı tahmin edilen Babacan’ın bu konuyla da ilgilenmek için yeterli zaman bulamayacağına inanıyor.

 

Başbakan, bu nedenle, önem verdiği AB konusunu, en yakın çalışma arkadaşlarından birine, Egemen Bağış’a emanet etmeye hazırlanıyor.

 

ERDOĞAN, BAĞIŞ’A DA DÜN GECE BİLDİRDİ

 

Erdoğan, kararını da yeni Başmüzakerecisine dün gece (Perşembe) geç saatlerde bildirdi. Egemen Bağış, haberi aldığında görevli olarak gittiği Fas’ta idi.

 

Başbakan, kararını yine telefonla, halen Gazze krizine ilişkin BM Güvenlik Konseyi toplantılarına katılmakta olan Ali Babacan’a da bildirdi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle