Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yeni başkan Bush'dan birlik çağrısı

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin 43'üncü başkanı seçilen George W. Bush, Demokrat Parti adayı Al Gore'un çekildiğini ifade ettiği açıklamasının ardından, iki parti arasında uzlaşma ve ABD için birleşerek birlikte çalışma mesajı verdi.

  Teksas Valisi Bush, Teksas eyaletinin yerel Temsilciler Meclisi'nde konuşmadan önce, uzlaşma mesajına uygun olarak Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili başkanı Pete Laney tarafından takdim edildi.

  Laney, "Elbette iki parti aynı fikirleri paylaşmıyor. Ancak Teksas kongresinde biz amaçlarımıza uzlaşarak ulaşabiliyoruz. Vali Bush, burada uzlaşmayı sağladı, millet için de aynı şeyi başaracaktır. Bush, güvenip, saygı duyabileceğiniz bir lider" dedi.

  Bush konuşmasında, tahminlerin ötesinde uzun bir seçim sürecinden geçildiğini belirterek, Gore ve kendisinin kampanyaya kalplerini koyduklarını, bu yüzden, şu anda Gore ve ailesi için, içinde bulunulan durumun ne kadar zor olduğunu anlayabildiğini söyledi.

  George W. Bush, gelecek hafta başında Gore ile buluşma konusunda anlaştıklarını da bildirdi. Bush, her iki partinin destekçilerine, kampanyaların gönüllü çalışanlarına teşekkür ederek, ABD Başkanlığı görevinin, kendisi için büyük bir ayrıcalık olduğunu, karısı Laura Bush'un da, Teksas'ta olduğu gibi mükemmel bir First Lady olacağını ve yardımcısının Dick Cheney olmasından büyük gurur duyduğunu kaydetti.

  Konuşması için Teksas Temsilciler Meclisi'ni özellikle seçtiğini, çünkü bu kurumun, partizan olmayan bir işbirliği sergilediğini belirten Bush, "Bu işbirliğini Washington'da da görmeli, siyasi çekişmeleri arkada bırakmalıyız. Washington'daki acı havayı değiştireceğimiz konusunda iyimserim" diye konuştu.

  Cumhuriyetçiler'in de Demokratlar'ın da, ülke için en iyisini istediğini belirten Bush, "Oylar bölünebilir ama biz Amerikalılar'ın umutları aynıdır. Zaten kampanyalarımız sırasında dikkat çekecek derecede fikirlerimizde uzlaşma olduğu görüldü. Farklılıklarımızın altını çizmeye çalıştık. Şimdi, ortak bir temel bulma zamanı. Ben, bunun gerçekleşebileceği konusunda da iyimserim" dedi.

  George W. Bush, kampanyasında dile getirdiği "şevkatli muhafazakarlık" kavramına değinerek, bu çerçevede eğitim, sosyal güvenlik, sağlık, vergide indirim, partizan olmayan dış politika, ordunun gücünün artırılması konularında elinden gelenin en iyisini yapacağını kaydetti.

  Amerika'nın, "farklılıkların birleşimi" olduğunu vurgulayan Bush, "Ben sadece bir partiye hizmet için seçilmedim, bütün Amerikan halkına hizmet için seçildim. Elimden gelenin en iyisini yapacağım ve saygınızı kazanmak için çalışacağım" dedi.

  Bush'un konuşması, Temsilciler Meclisi'nde alkışlanırken, Washington'da geçiş hükümeti için çalışmalar yürüten Bush'un başkan yardımcısı Dick Cheney, bu konuşmada yanında yer alamadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı