GeriDünya Yemenliler isyanın ilk 11'ini çıkardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yemenliler isyanın ilk 11'ini çıkardı

Yemenliler isyanın ilk 11'ini çıkardı
refid:17129105 ilişkili resim dosyası

Yemen'de Ocak ayının sonunda başlayan ancak zamanla Mısır ve Libya'daki gelişmelerin gölgesinde kalan muhalefet hareketi yeniden alevlenirken, ülkenin en büyük iki aşireti de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'ten desteğini çektiğini açıkladı. Başkent Sana'daki gösterilerde ise protestocular, isyanın ilk 11'ini çıkarıp, posterlere taşıdı.

YEMENLİLER 2011'İN İLK 11'İNİ ÇIKARDI / FOTO GALERİ

Yemen'de bugün binlerce hükümet karşıtı başkentteki Sana Üniversitesi'nin önünde gösteri düzenlerken, ülkenin en etkin iki aşiretinin liderleri, düzenledikleri basın toplantısında, Devlet Başkanı Salih ile bağlarını kopardıklarını açıkladı.

Haşit aşiretinin lideri Şeyh Hüseyin Bin Abdullah El Ahmar, Sana, Taiz ve Aden'deki barışçı gösterilerin bastırılmasını protesto etmek için Salih'in Genel Halk Kongresi partisinden ayrılırken, bu istifayı Bakil aşireti liderlerinin de memnuniyetle karşıladığı ifade edildi.

Çok sayıda aşiretin temsilcisinin katıldığı Sana'daki basın toplantısında, aşiretlerin bundan böyle 27 Ocak'ta başlayan Salih karşıtı ayaklanmaya destek vereceği bildirildi.

İSYANIN İLK 11'İ

1- Suudi Arabistan Kralı Abdullah

2- Moritanya Devlet Başkanı Sidi Muhammed Şeyh Abdallahi

4- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad

5- Kuveyt Şeyhi Sabah El Ahmed El Sabah

6- Mısır eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek

7- Tunus eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali

8- Ürdün Kralı 2'nci Abdullah

13- Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih

14- Filistin lideri Mahmud Abbas

15- Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika

18- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi

HÜKÜMETTEN YALANLAMA

Aşiretlerin desteğini çekmesiyle üzerindeki baskı daha da artan Yemen hükümetinden bugün yapılan açıklamada, Aden kentinde dün düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin halkın üzerine ateş açtığı haberleri yalanlandı.

Yemen Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerine ve halka ateş açanların ayrılıkçı bir gruba mensup silahlı kişiler olduğu belirtildi.

Ayrılıkçı grubun göstericilerin arasına karıştığı ve izinsiz yürüyüş sırasında kamu mallarına zarar verdiği belirtilen açıklamada, biri asker 3 kişinin öldüğü, 4 asker ve bazı sivillerin yaralandığı ifade edildi.

Hastane kaynakları ve görgü tanıkları, Salih'in istifasının talep edildiği kent merkezindeki gösteride, güvenlik güçlerinin müdahalesinde 4 kişinin öldüğünü, 40 kişinin yaralandığını bildirmişti.

ÇABALARI YETERSİZ KALDI

Yemen Devlet Başkanı Salih, haftalardır yüksek olan tansiyonu düşürmek için iktidar karşıtı protestocularla diyalog için komite kurmuş ve göstericilerin korunması için güvenlik güçlerine emir vermişti.

Başbakan tarafından başkanlık edilen 5 kişilik komitenin görevinin, "protestocular da dahil tüm muhaliflerle yapıcı ve açık diyalog kurmak ve onların şartlarını ve görüşlerini dinlemek olduğu" belirtilmişti.

Yemen'de 32 yıldır iktidarda bulunan Salih'in istifası talebiyle yapılan gösterilerde 17 Şubat'tan bu yana 21 kişinin öldüğü bildirildi. İstifa etmeyi reddeden Salih, 2013'te yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle