Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yemen'de protestolara kan bulaştı

  A.A.
  23.02.2011 - 15:49 | Son Güncelleme:

  Yemen'in başkenti Sana'da, hükümet yanlıları ve polisin, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'i protesto eden göstericilerin kurduğu bir kampı dağıtmak amacıyla müdahale etmesi sonucu en az bir göstericinin vurularak öldüğü, 11 kişinin yaralandığı bildirildi

  Tıp görevlileri dün akşam Sana Üniversitesinin yakınında meydana gelen olayda, 11 kişinin yaralandığını duyururken, Yemen'deki İnsan Hakları Örgütü'nden yapılan açıklamadaysa yaralıların sayısının 18 olduğu öne sürüldü.

   

  Son meydana gelen olayla birlikte, Yemen'de 32 yıldan beri iktidarda bulunan Salih'in iktidarına son verilmesi talebiyle 2 haftadan beri süren protesto gösterilerinde ölenlerin sayısı 12'ye yükseldi.

   

  Hükümet güçlerinin göstericileri dağıtmayı başaramadığı Yemen'in başkenti Sana'da, bugün, aralarında akademisyenler, yazarlar, sanatçılar ve bilimadamlarının da bulunduğu binlerce kişinin dün akşam olayın meydana geldiği yere doğru yürümeye başladığı bildiriliyor.

   

  Öte yandan iktidar partisi Genel Halk Kongresi'nin yedi milletvekili, ülkedeki gösterilerde baskı ve güç kullanılmasını protesto için partilerinden istifa etti.

   

  İstifa eden milletvekillerinden Abdo Bişr, gösterileri bastırmak için uygulanan yöntemleri protesto etmek için partilerinden istifa ettiklerini açıkladı.

   

  Milletvekilleri, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in iktidardan gitmesi için başkentte oturma eylemi yapan ve dün rejim yanlılarının saldırısına uğrayan göstericilerden ikisinin ölmesi üzerine dün gece istifa kararı aldılar.

   

  Bişr, iktidar partisinin 59 milletvekilinin daha topluca istifa için görüşme yaptıklarını belirtti.

   

  İktidar partisinin iki milletvekili de hafta başında 16 Şubat'ta başlayan gösterilerde 12 kişinin güvenlik güçleri tarafından Aden'de öldürülmesini protesto için partilerinden istifa etmişti.

   

  Yemen'de 301 üyeli parlamentoda 230 milletvekili bulunan iktidar partisi, bugün yandaşlarının yapacağı karşı gösteriyi dün iki göstericinin ölümü yüzünden süresiz ertelemişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı