Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yemen'de İran Büyükelçisi'ne bombalı saldırı

  hurriyet.com.tr
  03.12.2014 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Yemen'in başkenti Sana'daki İran Büyükelçisi Seyyid Hasan Nam'ın konutuna, bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

  Patlamanın yaşandığı yerde büyük bir delik oluşurken, görgü tanıkları bu kadar iyi korunan diplomatik konuta böyle bir saldırı düzenlenmesinin şaşırtıcı olduğunu söyledi.

  Olay yerindeki bir sağlık görevlisi üç ceset saydığını ve en az üç yaralının bölgeden uzaklaştırıldığını bildirdi. Olay yerindeki bir asker ise Yemenli ve İranlı güvenlik personelinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Yemen İçişleri Bakanlığı ise Büyükelçi'nin korumasının oğlunun yaşamını yitirdiğini bildirdi. Saldırıda 17 kişinin yaralandığı ve bu kişilerin çoğunun yakındaki Petrol Bakanlığı çalışanları olduğu belirtildi.

  İran Büyükelçisi'nin ise saldırıdan sadece 10 dakika önce konuttan ayrıldığı ve bu sayede saldırıyı yara almadan atlattığı öğrenildi.

  Saldırıyı kimin düzenlediği konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak uzmanlar, bombalamanın niteliğine bakılarak saldırının arkasında El Kaide'nin olabileceğini, örgütün son dönemde Arap yarımadasındaki devlet ve orduya ait binalarla Şii Müslümanları hedef aldığını söylüyor.

  Yemende İran Büyükelçisine bombalı saldırı

  Olay yerindeki incelemeler sürüyor.

  'ŞAŞIRTICI DEĞİL'
  Gazeteci Fehim Taştekin ise Yemen'deki son gelişmeler değerlendirildiğinde, İran'ın hedef haline gelmesinin şaşırtıcı olmadığını söyledi. Taştekin, saldırıyı şöyle sorumladı:

  "İran, Yemen’in Hizbullah’ı Ensarullah nedeniyle şiddeti üzerine çekiyor. Yemen’de siyasi istikrarsızlığa karşı ulusal bir hükümet kurulması hedefiyle son birkaç ayda inisiyatif alan Ensarullah hareketinin Şii olması nedeniyle İran’ın bu ülkedeki nüfuzu tartışma konusu oldu. Ensarullah’ın ulusal koalisyon hükümeti kurdurtacak kadar etkili olması Sana’yı kontrol etmede her türlü aracı kullanan Suudi Arabistan’ı rahatsız ettiği kadar Kaide’yi de kızdırdı. Bu yüzden Ensarullah’ın destekçisi İran’ın hedef haline gelmesi şaşırtıcı değil. Arap Yarımadası’ndaki Kaide ideolojik olarak zaten Şiileri düşman. Lübnan’daki Hizbullah’ı andırır şekilde Yemen sahnesinde yer alan Ensarullah, Kaide’nin önüne Yemen ordusundan sonra ikinci fakat asimetrik bir bariyer olarak çıkıyor. Kaide daha önce de İranlı diplomatları hedef almıştı.

  Suudi Arabistan ise İran’ı Şii Husiler ve onların örgütü Ensarullah üzerinden Yemen’de nüfuz edinmeye çalışmakla suçluyor. İran’ı bloke etmeye çalışan Suudi Arabistan, 2011’de Yemen’de gösteriler başladığında kontrol altında tutmaya çalıştığı rejimin devamlılığını sağlamak için Ali Adbullah Salih’in yetkilerini yardımcısı Abdurrabih Mansur Hadi’ye devretmesini sağlayan bir inisiyatife imza atmıştı. Ancak bu hükümet Yemen’in dertlerine devam olmayınca bu kez isyan Husilerden gelmişti. Ensarullah, eylülden itibaren birçok bölgeyi ele geçirip 7 Kasım’da yeni bir hükümetin kurulmasını sağlayarak Suudi etkisinin dışında farklı bir süreç başlatmıştı. Bu süreç hem Suudi hem Amerikan nüfuzu azısından kötü bir sinyal. Ancak Kaide’ye karşı güçlü ortaklar arayan Amerikan yönetimi, Ensarullah’ın sahneye çıkması nedeniyle fazla rahatsızmış gibi gözükmüyor."

  Yemende İran Büyükelçisine bombalı saldırı

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı