GeriDünya Yemen’le ağlattılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yemen’le ağlattılar

Yemen’le ağlattılar
refid:16739890 ilişkili resim dosyası

Sanaa’da Türk Şehitliği’nin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2 Yemenli kız “Havada bulut yok bu ne dumandır” dizeleriyle başlayan “Yemen Türküsü”nü söylerken gözyaşlarını tutamadı. Gül’ün yanı sıra bakanlar Bülent Arınç, Vecdi Gönül, Ahmet Davutoğlu ve Recep Akdağ da ağladılar.

YEMEN’e resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Sanaa’da Türk Şehitliği’nin açılışını yaptı. Tören, açılışa katılanların saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı’nın çalınmasıyla başladı. Şehitlerin ruhları için Kuranı Kerim okunan törende 2 Yemenli genç kız da Yemen Türküsü’nü söyledi. Türkünün okunması sırasında duygulanan Gül ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ kendilerini tutamayıp ağladılar. Daha sonra bir konuşma yapan Gül, sözlerine, “Aslında söylenecek her şeyi burada iki Yemenli genç kız söyledi. Bütün Türklerin, Anadolu’da herkesin bam teline basan Yemen Türküsü’nü...” dedi.
Türkü sırasında çok duygulandığını ifade eden Gül, “Ben aslında hislerine sahip çıkan bir insanım. Ama hatırladığım kadarıyla bir kez de 2005 yılında bu türküyü bu topraklarda dinleyince hislerime hâkim olamamıştım, bir de bugün...” diye konuştu. Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh’in önceki akşam verdiği yemekte de hem Yemen Türküsü’nün hem de “Tuna nehri akmam diyor” türküsünün seslendirildiğini anlatan Gül, şöyle konuştu: “Yemenliler ‘Tuna nehri akmam diyor, etrafımı yıkmam diyor. Şanı büyük Osman Paşa Plevne’den çıkmam diyor’ türküsünü de söyledi. Tuna’dan Yemen’e kadar bütün vatan topraklarından askerlerimiz, buraları ele geçirmek için uğraşan o günkü emperyalistlere karşı Yemenli kardeşleriyle beraber büyük çarpışmalar verdiler. Yemen’in tarihimizde çok ayrı bir yeri olduğunu işte bu türküler gösteriyor.”
Huş’un eteklerinde
O dönemde bu “Huş” şehrinin eteklerinde dinlenirken bir Türk askerinin söylemeye başladığı ve daha sonra da bütün Anadolu halkının hissiyatını dile getiren Yemen türküsünün çok anlamlı olduğunu dile getiren Gül, buralardaki binlerce şehidin ruhunun şad olması dileğinde bulundu. Gül, Yemen’de Uluslararası Türk Okulunu ziyaret etti. Okulu gezerek incelemelerde bulunan Gül’e daha sonra Yemenli öğrenciler, “Gesi Bağları”, “İki Damla Yaş Süzüldü Gözlerimin Pınarından” ve “Telli Turna” adlı şarkılarını seslendirdi. Gül’e burada Yemen’in bir fotoğrafı da hediye edildi. Gül, daha sonra Türk-Yemen Endüstri Meslek Lisesinin açılışını gerçekleştirdi.               
Eski Yemen Çarşısı’nı gezen Gül, girişte yaklaşık 5 bin Yemenli’nin alkış ve tezahüratlarıyla karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül’e Sanaa
şehrinin anahtarı verildi.

Hayrünnisa Gül’ün dedesi de şehitmiş

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün duygulanıp gözyaşı döktüğü Yemen, “First Lady” Hayrünnisa Gül için de özel bir yere sahip. Birçok Kayserili ailede görüldüğü gibi Hayrünnisa Gül’ün büyük büyük babası da Yemen’de şehit düşmüş. Cumhurbaşkanı Gül’ün hiç yanından ayırmadığı, Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürü Osman Çangal’ın da hem anne hem de baba tarafından büyük büyük babalarının Yemen’de şehit düştüğü biliniyor.

Bu sabah aldığım haber herkesi üzdü

CUMHURBAŞKANI Gül ve beraberindeki heyet, Ankara’nın Tuluntaş Köyü civarında düşen helikopter haberiyle sarsıldı. Gül, “Bugün sabah aldığım bir haber hepimizi tekrar hüzne boğdu. Gece eğitim çalışmasında düşen bir helikopterimizde 5 üsteğmenimiz şehit oldu. Onların da acılarını paylaşıyorum, Allah’tan rahmet diliyorum. Bütün milletimize ve ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi.

Bir daha yıkılmasın

GELİBOLU Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda, 96 yıl önce yaşanan Çanakkale Savaşları’nın ardından şehit olan Mehmetçikler anısına dikilen, daha sonra işgalci kuvvetler tarafından yok edilen bir anıtın yeniden oluşturulması için Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından kampanya başlatıldı. Dernek Başkanı Sefer Göztepe, anıtın o döneminde çekilmiş fotoğrafına göre, o günün anısına yeniden kazandırılmasını amaçladıklarını belirtti. 9 Ocak 1916 tarihinde son düşman askerinin Gelibolu Yarımadası’ndan ayrılmasının ardından, Türk askerleri tarafından Ertuğrul Koyu’na bir anıt inşa edildi. Üzerinde, Osmanlıca “İngiliz ve Fransızların Seddülbahir’den firarları. 27 Kanun-i Evvel 1331” yazılı olan anıt, Mondros Mütarekesi’nden sonra yeniden Gelibolu Yarımadası’na gelen işgalci kuvvetler tarafından tahrip edilip yıkıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle