GeriDünya Yemen el kaide üyesi: Emri biz verdik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yemen el kaide üyesi: Emri biz verdik

El Kaide’nin Yemen kolu, 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan Charlie Hebdo saldırısını üstlendiklerini açıkladı. Saldırganlardan Cherif Kouachi'nin polis operasyonunda öldürülmeden önce Fransız televizyonuna "El Kaide tarafından gönderildiğini" açıkladığı iddia edildi.

El Kaide üyesinin, AP’ye İngilizce olarak yaptığı açıklamada 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan Charlie Hebdo saldırısını üstlendiklerini açıkladı.

Saldırının Hz. Muhammed’e hakaret edildiği için intikam almak amacıyla yapıldığını söyledi.

"BENİ EL KAİDE GÖNDERDİ"
Fransa'nın başkenti Paris'teki Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırının iki şüphelisinden biri olan Cherif Kouachi, "El Kaide'nin Yemen kolu tarafından görevlendirildiğini söyledi.

Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin Dammartin-en-Goele kasabasındaki polis operasyonuyla öldürülmesinden sonra BFM TV tarafından yayımlanan haberde, 32 yaşındaki Cherif Kouachi'nin açıklamalarına yer verildi.

Haberde, BFM muhabirinin saldırganların kıstırıldığı matbaayı aradığı ve telefona cevap veren Cherif Kouachi ile bu şekilde irtibata geçildiği belirtildi. Kouachi'nin "Beni El Kaide'nin Yemen kolu gönderdi. Yemen'e gittim. Beni finanse eden Enver el Evlaki'ydi" dediği aktarıldı.

Daha önce de Said Kouachi'nin 2011 yılında Yemen'e giderek, El Kaide'nin eski liderlerinden Enver el Evlaki ile görüştüğü ortaya çıkmıştı.

Reuters'a konuşan Yemenli bir istihbarat kaynağı, şüpheli kardeşlerden Said Kouachi'nin (34) 2011'de birkaç ay Yemen'de kaldığını söylemişti. Kaynak, Said Kouachi'nin din eğitimi almak için Yemen'e geldiğini belirtmişti. Ancak Said Kouachi'nin Yemen'deki El Kaide bağlantılarından biri tarafından eğitildiğine dair bilgi olmadığı ifade edilmişti.

Evlaki, Eylül 2011'de ABD'nin düzenlediği İHA saldırısında öldürülmüştü.Yorumları Göster
Yorumları Gizle