Dünya Yemen’de Husilerden Arap koalisyonuna darbe
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yemen’de Husilerden Arap koalisyonuna darbe

Yemen’de Husilerden Arap koalisyonuna darbe

YEMEN’de savaş yeniden kızıştı. Yemen’de İran destekli Şii Husi milislerinin doğudaki Marib eyaletinde bir silah deposuna füze saldırı sonrasında 45 Birleşik Arap Emirliği (BAE) askeri ile beş Bahreyn askeri öldü.

Husiler, saldırının Suudi liderliğindeki Arap koalisyonunun altı aydır Husilere yönelik düzenlenen hava operasyonuna yönelik bir intikam eylemi olduğunu açıkladı. BAE ise ‘korkakça’ düzenlendiğini söylediği saldırıyı kınadı.
BAE, kurulduğu 1971 yılından bu yana en çok can kaybının olduğu saldırıya maruz kalırken, dün Yemen’deki isyancılara yönelik hava operasyonları da devam etti. BAE uçakları, şafak vakti Marib ve başkent Sanaa’nın yanı sıra, Husilerin kalesi sayılan kuzeydeki Saada ve ülkenin orta bölümlerindeki Ibb kentini de vurdu. Hava saldırılarında Özel Güvenlik Güçleri Komutanlığı ve Yemen’in eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’e ait kampların da vurulduğu bildirildi. İran destekli Şii Husilerin, kuzeyden başkente yürüyüp yönetimi ele geçirmesi üzerine Suudilerin liderliğindeki Arap ülkeleri ülkeden ayrılmak zorunda kalan Yemen Devlet Başkanı Abidrabbo Mansur Hadi’yi desteklemek üzere “Kararlı Fırtına Operasyonu” başlatmıştı. Altı aydan bu yana süren hava operasyonlarında aralarında 400 de çocuğun bulunduğu 4 bin 300 kişi öldü, 1.5 milyon kişi de yer değiştirmek zorunda kaldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle