GeriDünya Yemen’de cami isyanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yemen’de cami isyanı

Yemen’de cami isyanı
refid:3452142 ilişkili resim dosyası

Dünya Bankası’nın yolsuzluklar nedeniyle desteğini kesmeye başladığı Yemen’de zenginlerin 35 milyon dolara 5 minareli yeni bir cami yaptırması yoksul halkın tepkisine yol açıyor.

YOLSUZLUKLARLA çalkalandığı için Dünya Bankası’nın da desteğini kestiği Ortadoğu’nun en fakir ülkelerinden Yemen’de, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in şerefine 35 milyon dolara malolacak cami yaptırılmasına halk isyan ediyor. Ayda 100 dolar kazanan bir taksi şoförü, ‘Biz eve ekmek götüremiyoruz, onlar milyonlarca dolara yeni cami yapıyorlar. Bu yağma son bulmalı’ diyor.

Ülkenin 27 yıllık lideri Ali Abdullah Salih taraftarı zenginler tarafından finanse edilen 5 minareli caminin masrafı devletin kaynaklarından ödenmemesine rağmen, Yemenliler bunu büyük israf ve ülkedeki yolsuzlukların sembolü olarak görüyorlar.

Dünya Bankası da bu ülkedeki yolsuzluklardan bezmiş ki, desteğini çekmeye başladı. Dünya Bankası, hükümetin şeffaflıktan yoksun ve kötü yönetiminden dolayı, Yemen’e Temmuz 2006’da başlayacak üç yıllık kredi yardımını yüzde 34 indirmeye karar verdi.

DÜNYA BANKASI’NDAN TIRPAN

Banka’nın Yemen’den sorumlu direktörü Emmanuel Mbi, geçen hafta Kahire’de AP ajansına yaptığı açıklamada, ‘Devlet Başkanı’ndan başlamak üzere Yemen’de herkes yolsuzluktan söz ediyor, ancak hiç kimse bu konuda bir şey yapmıyor’ dedi. Mbi, Yemen’e mevcut üç yıllık yardım programına göre, 18 sağlık ve eğitim projesinde kullanılması için 420 milyon dolar kredi verildiğini, yeni dönemde verilecek kredinin 300 milyon dolara düşürüldüğünü söyledi. Mbi, Yemen’in yolsuzluklarla mücadelede ilerleme kaydetmesi durumunda bu miktarın yeniden yükseleceğine dikkat çekti.

Aşiret, ordu ve dini liderlerin desteğiyle iktidarı elinde tutan Salih, geçen ay yolsuzlukların durması çağrısında bulunmuştu. Ancak, Salih’in yolsuzluklara dayalı iktidarının, boğazına kadar battığı rüşveti önlemesinin mümkün görünmediği yorumu yapılıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle