GeriDünya Yeltsin'in Japonya kaçamağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeltsin'in Japonya kaçamağı

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Başbakan Ryutaro Haşimoto ile gayriresmi bir zirvede biraraya gelmek üzere dün, eşi Naina ve kızı Tatyana Dyaçenko ile birlikte Japonya'ya geldi. Tokyo'dan, Japon Dışişleri Bakanı Keizo Obuçi ile birlikte helikopterle Pasifik Okyanusu kıyısındaki Kawana'ya geçen Yeltsin, Haşimoto tarafından karşılandı. Tokyo Havaalanı'na ailesiyle birlikte, üzerinde takım elbise, boynunda kravatla, ‘iki dirhem bir çekirdek’ inen Yeltsin, Kawana'ya vardığında, Haşimoto'yu spor kıyafetle görünce, yaptığı ilk iş, kravatını kopartırcasına çıkartmak oldu. Kravatından kurtulan Yeltsin, sanki, Moskova'da son günlerde yaşadığı yoğun işlerin stresini üzerinden atmışçasına rahatladı..

Kendisini karşılamak için sıralanan çocuklara el sallayan Yeltsin, 10 saatlik uçak-helikopter yolculuğuna ve Moskova'da parlamentoyla arasındaki çekişmeye karşın, oldukça sıhhatli ve mutlu görünüyordu. İki lider, Kawana'da karşılaştıklarında kucaklaştılar ve birbirlerine ilk isimleriyle hitap ettiler.

İki liderin kaldığı, 1954 yılında dönemin seks sembolü ve film yıldızı Marilyn Monroe ile ünlü beyzbol oyuncusu Joe DiMaggio'nun balaylarını geçirdikleri Kawana Oteli'nde, güvenlik görevlilerine soğuk terler döktüren bir olay yaşandı. Yeltsin ile Haşimoto, otel salonlarından birinde, nikah töreni yapıldığını öğrenince, güvenlikçileri atlatarak gelin ve damadı kutlamak üzere ziyaret ettiler. Yeltsin, şaşkınlıktan dona kalan gelini yanaklarından öperek mutluluklar dilerken, damat, hayatının bu en güzel gününde, güzel bir sürprizle karşılaştığını ve bu olayı hayatı boyunca unutmayacağını söyledi.

Rusya ile Japonya arasındaki en önemli gündem maddesini, Rusya'nın 1945 yılında işgal ettiği ve Japonya'nın iadesini istediği Kuril Adaları sorunu oluşturuyor. Sorunla ilgili olarak 2 ülke arasında bugüne kadar yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamadı.

Haşimoto, Yeltsin'i karşılarken yaptığı açıklamada, ‘50 yıldır ilerlemeyen bir şeyin nihayet hareketlenmeye başladığını’ söyleyerek, çözüm konusunda umudunu dile getirdi.

Bu zirve sonucunda, Japonya'nın ilk kez Kuril Adaları'nda bir altyapı projesinde yer alarak, adalara elektrik sağlanması konusunda mali ve teknik desteğini açıklaması bekleniyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle