Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yeltsin, hükümeti kovdu

  Hürriyet Haber
  24.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya lideri Boris Yeltsin, ekonomik reform kararlarının uygulanamadığını gerekçe göstererek, şok bir kararla Viktor Çernomırdin hükümetini görevden aldı. Yeltsin, başbakanlık görevine vekaleten, enerji eski bakanı Sergey Kiryenko'yu atadı. İlk açıklamasında Yeltsin, başbakanlığı kendisinin üstlendiğini belirtmişti.

  Rahatsızlığı nedeniyle bir haftadır istirahat eden Yeltsin, Kremlin'e adeta fırtına gibi dönerek Rusya'da deprem yarattı. Anayasa'nın 83 ve 117'inci maddelerine dayanarak imzaladığı üç maddelik kararnamesinde, hükümetin görevden alındığını, kabine üyelerinden yeni hükümet kuruluncaya dek görevde kalmalarını istedi.

  Çubais de gitti

  - Başbakan Çernomırdin'in yanı sıra, ülkenin Batı çizgisini temsil eden Başbakan Birinci Yardımcısı Anatoli Çubais ile İçişleri Bakanı Anatoli Kulikov da görevden alınmış oldu.

  Madalyalı uğurlama

  - Yeltsin, görevden aldığı Çernomırdin'i, madalyayla uğurladı. ‘Rusya’nın gelişmesine büyük katkıda bulunduğu için' dolayı, Çernomırdin'e, ‘Anavatan’a Hizmet' madalyası verildi.. Yeltsin, Çernomırdin'in gönlünü almak için madalyayı yeterli görmemiş olacak ki, eski başbakanına ‘Çernomırdin, 2000 yılında yapılacak başkanlık seçimlerine hazır olsun’ dedi. Görevden alındıktan sonra düzenlediği basın toplantısında kriz olmadığına dikkat çeken Çernomırdin ise, ‘Yeltsin’in bana seçimlere hazırlan demesi, benim veliaht olduğum anlamına gelmez. Bunu zaman gösterecek, kararı da partim Evimiz Rusya verecek' diyerek, siyasi mücadeleye başlayacağının ilk işaretini verdi.

  Olası adaylar

  - Başbakanlığa en yakın adaylar arasında, başbakan yardımcısı Boris Nemtsov'un yanı sıra, Sergei Kiryenko, yine başbakan yardımcılarından İvan Ripkin ve parlamentoda demokrasi yanlısı liberal parti lideri Gregori Yevlinski gösteriliyor..

  Borsa düştü

  - Hükümetin görevden alınmasının nedenlerinin günün erken saatlerinde açıklanmamasının yatırımcılarda yol açtığı satış paniğinin Moskova Borsası'nda ani düşüş yarattı. Yüzde 10 düşüşün yaşandığı borsa, yapılan açıklamalarla toparlama yoluna girdi.

  Değişiklik yok

  - Kremlin yönetimi, şok operasyondan sonra yaptıkları açıklamalarda, ülkenin dış politika ve ekonomisinde değişiklik beklenmemesi gerektiğini vurguladılar. Bu arada uzmanlar, değişikliğin doğalgaz boru hattını etkilemeyeceğini söylediler.

  Rus lider: Taze kan lazımdı

  Yeltsin, hükümeti görevden alması ile ilgili olarak, ‘Reformlar yerinde sayıyordu, taze kan lazımdı’ dedi. Yeltsin, en önemli gerekçe olarak, memur ücretlerinin ödenmesinde gecikmeler yaşanmasını, tüm uyarılarına karşın hükümetin bu sorunu çözmede başarısız kalmasını gösterdi. Yeltsin, Rusya'nın özel TV kanallarından NTV'de yaptığı konuşmada, eski ekibin artık enerjisini tüketmiş olduğunu vurguladı. Yeltsin, banttan yayınlanan bu konuşmasında, ‘Yeni kan ve yeni ekip gerekliydi. Eskiler enerjilerini tüketmişti’ dedi. Rus lider, Çernomırdin için de, ‘Kendisiyle 1992’den beri çalıştık, ayrıldığı için üzüntülüyüm. Sadakatinden şüphe etmediğim sağlam bir profesyoneldi' dedi.

  Çernomırdin ise, hükümetinin çalışmalarını şöyle savundu:

  ‘Hükümetlerin yenilenmesi doğal bir süreçti. Ekibimle birlikte, Rusya tarihinin en dramatik döneminde görev yaptık. Elbette hatalarımız oldu. Ama artık göreve kim gelirse gelsin, ne yapması gerektiğini bileceği bir yapıyı kurduk. Yasal temelleri hazırladık, serbest pazar ekonomisinin kurumlarını bina ettik.’


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı