Dünya Yediler içtiler anlaşamadılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yediler içtiler anlaşamadılar

ABD Başkanı George W.Bush, Beyaz Saray'da ve Teksas'taki çiftliğinde ağırladığı, Fransız şarabı ikram edip barbekü hazırladığı Rusya Devlet Başkanı Putin'i ikna edemedi. İki lider füze indirimi ve Anti-Balistik Füze Anlaşması'nın (ABM) iptali konusunda ara yol bulamadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Teksas'taki çiftliğinde ev sahipliği yapıp Meksika usulü barbeküyle ağırlayan ABD Başkanı George Bush, misafirini ikna edemedi. İki lider füze indirimi ve 1972 tarihli Anti-Balistik Füze Anlaşması'ndan (ABM) vazgeçilmesi konusunda anlaşamadı.

Teksas'ın Crawford kentindeki lisede liderler öğrencilerin sorularını yanıtladı. Bush, ‘Her konuda anlaşamıyoruz. Ancak siz de annenizle her konuda anlaşamazsınız. Onu yine de seversiniz öyle değil mi? Ben de hala ondan hoşlanıyorum ve kişi olarak saygı gösteriyorum’ dedi.

Putin ise ev sahibine ve eşi Laura'ya övgü yağdırdıktan sonra iki ülke arasındaki sorunlara değindi. Rus Devlet Başkanı füze denemesinin ABM Anlaşması'nı ihlal edeceğini vurguladıktan sonra ‘‘Ancak Bush ne yaparsa yapsın, bu iki ülkenin ilişkisini gerginleştirmeyecektir’’ dedi. Putin'in bu sözleri, ABD'nin füze denemesi yapması halinde Rusya'nın engel olmaya kalkmayacağı şeklinde algılandı. Ancak Putin, ABM'den resmi bir belgeyle vazgeçmeyi şimdilik kabul etmedi, ‘‘Bu konuyu daha görüşeceğiz’’ dedi.

Başkan Bush ile gelecekteki tehditler nedeniyle endişe duyduklarını belirten Putin, bu sorunların ileri görüşmelerde ele alınacağını kaydetti. Putin'in ABM'den vazgeçmeden önce mümkün olan en iyi anlaşmayı yaparak ülkesindeki eski tüfekleri kızdırmamak için işi yavaştan aldığı belirtiliyor.

BUSH RUSYA'YA GİDECEK

Başkan Bush'un ise gelecek yıl Rusya'yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD'li yetkililer, belki bu görüşmede ABM ile ilgili tartışmaların son bulabileceğini belirttiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle