GeriDünya Yavru kuşların sırrı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yavru kuşların sırrı

Yavru kuşların sırrı
refid:8842058 ilişkili resim dosyası

Araştırmacılar, yavru kuşlarla insan yavrusu arasında inanılmaz bir benzerlik buldu.

Yavru kuşlar da "konuşmayı" insanın yavrusu gibi öğrendiği ortaya çıktı.
      
Araştırmacıların Science dergisinde yayınlanan bu çalışması, yavru  kuşların ötmeyi öğrenmek için özel beyin devrelerine sahip olduğunu  gösterdi.

Araştırmayı yapan Massachusetts üniversitesinden (MIT) Michale Fee  yaptığı açıklamada, yavru kuşların ötmeye çeşitli aşamalardan sonra  geçtiğini belirterek, yavru kuşların ötmeyi, insan yavrusunun çıkardığı  anlaşılmaz seslerle öğrenmeye başladığını anlattı.

Beynin gerçekte vücudu nasıl kullanacağını doğal hareketlerle ve görerek  öğrendiğini ifade eden Fee, ötücü kuşların bebekler gibi çıkardığı  anlaşılmaz seslerin tam bir sesli oyun örneği olduğunu söyledi.

Fee ve meslektaşları, küçük kafes kuşu olan Hint bülbülleri (zebra  finch) üzerinde yaptıkları bu çalışmada, yavru kuşların anlaşılmaz sesler çıkararak ötmeyi öğrenmeye başladığını kullandıkları bir kayıt  sistemi sayesinde keşfetti.

Araştırmacılar ayrıca, kuşların yalnızca rüya görmediğini, ötmeyi hayal  ettiğini de ortaya koyuyor.

Bilim adamları önceki çalışmalarında, ötmenin, beyinde aşamalı olarak  olgunlaşan bir devre geliştirdiğini düşünüyordu. Bu yaygın görüşü  yalanlayan bu keşfin, diğer hayvan türü yavruları arasında öğrenme  şekillerini tespit etmeye yardımcı olması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle