Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yaşlıların seks hayatını anlatan film olay yarattı

  Hürriyet Haber
  06.09.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’da yaşlıların seks hayatını konu alan "Wolke 9" isimli film, yaşlı nüfusun giderek arttığı ülkede büyük tartışma yarattı.

  İŞTE OLAY FİLMDEN KARELER...

  Film, 76 yaşındaki evli bir kadın terzinin bir gün pantolon paçalarını yapmak için gittiği bir evde müşterisiyle deli gibi sevişmesini ve sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Eve döndüğünde 30 yıllık eşini antika trenlerinin başında bulan Inge, "Eşime itiraf edeyim mi" diye büyük bir ikilem yaşıyor.

  DOĞU Almanya kökenli yönetmen Andreas Dresen’in Almanya’daki yaşlı insanların seks hayatını konu alan "Wolke 9" filmi ülkede büyük tartışmaya neden oldu. Bugün sona erecek olan 65’inci Venedik Film Festivali’nin de en çok ilg içeken filmlerinden biri olan "Wolke 9" filmini savunan yönetmen Andreas Dresen, "Filmdeki hikaye, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde ve herhangi bir kültürde geçecek kadar basit" diye konuştu.

  Almanya’nın en çok okunan gazetesi Bild ise, filmi övdüğü eleştiri yazısında, "İki yaşlı insanın seks yapmasını kim izlemek ister? Çok basit: Nihayet gerçek, tutkulu ve dokunaklı bir aşk hikayesi yaşamak isteyen herkes. Yönetmen Dresen ve oyuncuları bu konu üzerine tavizsiz ve korkusuzca gitmiş ve böylece ortaya gerçek sinemaseverler için keyifli bir eser çıkmış" diye yazdı.

  Adını "Cloud 9" adlı John Lennon şarkısından alan "Wolke 9"da 76 yaşındaki Inge’nin antika tren meraklısı kocası Werner’i aldatmasının nedeni, seks hayatları olmaması değil. Tam tersine karı kocanın seks yaşamları faal ve çiftin birbirine olan aşkında herhangi bir sorun yok. İnge, birlikte banyo yaparken Werner’in saçlarını şefkatle yıkıyor ve yatak odalarında da seks yaşamları arzulu biçimde sürüyor.

  Ancak Inge, pantolon paçası dikmek için evine gittiği Karl’ın ısrarları karşısında direnemiyor. Sonunda kızının uyarılarını dinlemiyor ve gizli ilişkisini kocasına itiraf ediyor. Böylece film herkes için acıklı bir sona gidiyor ve salondan çıkan seyirci gözyaşlarını tutamıyor.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı