GeriDünya Yasi Kasırgası Avustralya’yı etkisi altına aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yasi Kasırgası Avustralya’yı etkisi altına aldı

Yasi Kasırgası Avustralya’yı etkisi altına aldı
refid:16924735 ilişkili resim dosyası

Yasi, Avustralya’nın kuzeydoğusundaki Cairns kabasının 160 km ötesindeki Mission Beach üzerinden geçerek etkisini göstermeye başladı. Yetkililer, fırtınanın Avustralya’yı etkisini altına aldığı ilk saatlerde ölü ve yaralı olmadığını belirtti.

YASİ KASIRGASI AVUSTRALYA'YI ESİR ALDI/Foto Galeri            

 

YASİ KASIRGASI UZAYDAN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ/Foto Galeri

 

Görgü tanıkları, çok sayıda ev ve binanın zarar gördüğünü belirtirken, ağaçlar devrildi, tarım alanlarında da hasar meydana geldi. Yaklaşık bin kişinin yaşadığı Mission Beach’de insanlar, ellerinde meşaleler ile kasırgayı gözlemledi. Yerleşimciler, kasırganın etkin olmasından önce yarım saatlik bir durgunluk yaşandığını ve havada ne ufak bir esintinin olmadığını anlattı.

 

Mission Beach’ın yaklaşık 35 km güneyinde bulunan Tully kasabasında, evlerin üçte ikisinin yıkıldığı bildirildi. Yasi’nin vurduğu Queensland eyaletinin başkanı Anna Bligh, kasırganın etkilediği alanlarda bulunan evlerin yüzde 90’ında hasar olduğunu söyledi.

 

Elektrik ve telekomünikasyon ağı büyük zarar görürken, 175 bin haneye elektrik ulaştırılamıyor. Şu ana kadar neden olduğu zarara rağmen, yetkililer Cairns ve Townsville kasabalarında beklenenden daha az hasar oluştuğunu belirtti.

 

BİNLERCE KİŞİ TAHLİYE EDİLİYOR

Yasi’nin, kategori 2 şiddetine kadar indiği, ancak hızla Queensland’in içlerine doğru ilerlediği ve tehlike oluşturmaya devam ettiği uyarısı yapıldı. Kasırga’nın, yerel saat ile 20:00’da eyaletin içlerindeki maden sanayisinin merkezi Mount Isa’ya ulaşması bekleniyor.

 

Öte yandan, Queesnland’in kuzey bölgelerinde çok yoğun yağışlar başladı. Yasi’nin etkisini göstereceği 480 km genişliğindeki bölgede yaşayan 400 bin kişinin tahliyesi ise sürüyor.    

 

Kasırganın ilk başta beklenen kadar büyük zarar vermediği belirtildi.

 

Avustralya hükümeti, geçen ay 35 kişinin öldüğü sel felekatinin ardından, sel mağdurlarına yardım yapılması için ek vergi koymuştu.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle