GeriDünya Yargıçlar hafif uyuşturucuya özgürlükten yana
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıçlar hafif uyuşturucuya özgürlükten yana

Hollanda'da hakim ve savcıların üçte ikisinin, esrar ve marihuana gibi hafif türde kabul edilen uyuşturucu ticaretinin tamamen serbest bırakılmasından yana olduğu bildirildi.

Haftalık Vrij Nederland dergisinin, ülkenin önde gelen 500 hakim ve savcısı arasında yaptığı ankete göre, yargıçların yüzde 23'ü, eroin ve kokain gibi uyuşturucu ticareti yapanların da ceza yasası kapsamından çıkarılmasından yana görüş bildirdi.

Yargıçlara göre, hafif türde kabul edilen uyuşturucunun kullanımı büyük ölçüde serbest olmasına karşılık, ticaretinin yasal hale getirilmemesi yüzünden, mahkemelerde iş yığılması görülüyor ve bu da adalet mekanizmasının işlemesini yavaşlatıyor.

Anketi yanıtlayan yargıçların dörtte üçü, kamuoyunda verilen cezaların az olduğu yolundaki görüşlere katılmadıklarını bildirdiler.

Hakim ve savcıların yüzde 7'si, ölüm cezasının yeniden ceza yasasına konulmasından yana olduğunu bildirirken, üçte ikisi de, yasada en yüksek ceza olarak sanıklara verilen ömür boyu hapis cezasının 18 yılla tamamlanmasına olanak sağlayan yasal boşluğun kapatılması gerektiğini dile getirdi.

Hollanda'da bir süre önce de, Maastricht Mahkemesi Başkanı, hafif türdeki uyuşturucu ticaretinin, mahkemelerin rahat çalışabilmesi açısından tamamen serbest bırakılması gerektiğini açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle