GeriDünya Yardım istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yardım istedi

Katrina afetzedelerine hálá tatmin edici bir müdahalede bulunamayan ABD, sonunda AB ve NATO’dan acil yardım talep etti. AB Komisyonu, ABD’nin battaniye, tıbbi ilkyardım kiti, su ve 500 bin afetzede için gıda yardımı talebinde bulunduğunu açıkladı.

AB üyesi ülkeler tarafından yapılan yardım önerilerinin eşgüdümü kriz merkezi aracılığıyla yapılacak ve ABD ile teması dönem başkanı İngiltere yürütecek.

Brüksel’deki kriz merkezi ABD’ye ilk aşamada gönderilecek yardım malzemesi ile ekiplerin değerlendirmesini yapıyor.

NATO da ABD’den acil yardım talebi aldı. ABD’nin özellikle gıda yardımı talebinde bulunduğunu belirten NATO yetkilileri, temas için bir subayın Washington’a gönderildiğini duyurdular.

ABD tarafından her fırsatta aşağılanan, by-pass edilmeye çalışılan BM, ABD’nin yardım talebini kabul etti. Washington’a gönderilen BM ekibi, felaket bölgesindeki yardım ve kurtarma çalışmaları konusunda incelemeler yaptı. BM yardım personeli uluslararası yardımların koordine edildiği USAID Fırtına Operasyonları Merkezi’nde üslenecek.

Destek teklifinde bulunan ülkeler listesinde, uluslararası yardımlarla ayakta duran Afganistan, Küba ve Venezüella da bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle