GeriDünya Yanlışlıkla öldürmüşler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yanlışlıkla öldürmüşler

Yanlışlıkla öldürmüşler
refid:15167085 ilişkili resim dosyası

İsrail istihbarat servisi Mossad, geçen ocak ayında suikast düzenlediği Hamas lideri El-Mebhu’yu aslında kaçırıp dört yıldır esir tutulan asker Gilad Şalit’e karşılık takas yapmayı planlamış. Debka’nın haberine göre aşırı doz ilaç verilen Mebhu ölünce plan suya düşmüş.

HAMAS’ın askeri kanadının kurucularından Mahmud Abdülrauf El-Mebhu, 20 Ocak’ta Dubai’de kaldığı otel odasında filmleri aratmayan bir operasyonla öldürülmüştü. Her ne kadar Mossad olayı üstlenmese de Dubai polisi 11 kişilik çokuluslu İsrail infaz timinin turist kılığında yerleştikleri otelde Mebhu’yu önce uyuşturup sonra boğarak öldürdüğünü açıklamıştı.

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen internet sitesi Debka’da dün yayınlanan bir habere göre İsrailli ajanlar operasyonun başından beri Mebhu’yu öldürme niyetinde değildi. ABD istihbarat çevrelerine dayandırılan habere göre ajanlar sadece Mebhu’yu ilaçla sersemlettikten sonra kendi ayakları üzerinde gizlice otelden çıkaracaktı.

Daha sonra Dubai kıyısında kendilerini bekleyen yata binip Kızıl Deniz’de İsrail donanmasına ait botlarla buluşulacaktı. Ancak vücut direnci zayıf olan Mehbu’nun uyuşturucu kokteyli verildikten sonra öldü. Plan suya düştü. “Kaçırma timi” cesedi odada bırakıp hızlıca Dubai’yi terk edip, İsrail’e eli boş döndü.

Gilad ile takas edilecekmiş

Habere göre eğer Mebhu ölmeseydi İsrail hem tarihinin en büyük kaçırma operasyonunu yapacaktı hem de dört yıldır Hamas’ın esir tuttuğu asker Gilad Şalit’in serbest kalmasını sağlayacaktı. El-Mebhu ve daha sonra kaçırılacak Hamas yetkilileri Şalit’in salıverilmesi için takas pazarlığında kullanılacaktı. İsrail takas şansını kaçırmakla kalmayıp hem operasyonda sahte pasaport kullandığı için uluslararası kamuoyunun tepkisini çekti, hem de geçen hafta Mossad şefi Miran Dagan’ı görevde alacak ölçüde itibar
kaybına uğradı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle