Dünya Yanlış yerde yanlış zamanda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yanlış yerde yanlış zamanda

Yanlış yerde yanlış zamanda

Doktora için gittiği Yeni Zelanda’yı vuran depremden beri haber alınamayan Didem Yaman’ın, yerle bir olan Christchurch’te yaşamadığı, bu kente bir arkadaşını ziyarete gittiği anlaşıldı. Türkiye Büyükelçiliği’nin bulabilmek için seferber olduğu Yaman’a ulaşmaya çalışan ailesi de, cep telefonunun çaldığını ama yanıt alamadıklarını söyledi.

DEPREM ANI BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

EVLER YIKILDI, YOLLAR YARILDI / Foto Galeri 

 

İŞTE DEPREM SONRASI GÖRÜNTÜLER / WEB TV  

YENİ Zelanda’nın Christchurch kentinde meydana gelen 6.3 şiddetindeki deprem sonrası kendisine ulaşılamayan Türk öğretim görevlisi Didem Yaman (31) için büyükelçilik el ilanları hazırladı. Otago Üniversitesi’nde “Tarih Boyunca Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda İlişkileri” üzerine doktora çalışması yapan Yaman’ın aslında Christchurch’te yaşamadığı, arkadaşını ziyaret etmek için bu kente gittiği anlaşıldı. Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ali Yakıtal, Didem Yaman’ın Christchurch’ün 350 kilometre güneyindeki Dunadin kentinde yaşadığını belirterek, “Arkadaşını ziyaret için Christchurch’e gelmiş. Onun yanında kalıyormuş. Didem’in yanı sıra arkadaşından da haber alınamıyor” dedi. Yakıtal, şunları söyledi:
El ilanı dağıtılıyor
“Didem Yaman’la ilgili tüm bilgileri ve fotoğrafını, hem Yeni Zelanda Dışişleri Bakanlığı’na hem de Kızılhaç ve Christchurch makamlarına ilettik. Artçı depremler sona erdi ve şehirde kamu düzeni yeniden kuruldu. Büyükelçilik başkatibimizi kente gönderdim. Yanında Didem Yaman’la ilgili el ilanları da var. Bu ilanları dağıtacak, kentteki tüm hastaneleri ve depremzedelerin yerleştirildiği spor salonlarını dolaşacak. Olumlu bir haber için ümidimizi yitirmek istemiyoruz.”
Lakabı: İrlandalı kız
Didem Yaman’ın Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden hocası Prof. Ahmet Mete Tuncoku, öğrencisiyle ilgili şunları söyledi:  “Asya-Pasifik’le çok ilgiliydi. Bu nedenle Yeni Zelanda’da doktora yapmaya gitti. Yeni Zelanda üniversiteleri, doktora için dünyada en sıkı ve zor İngilizce sınavını yaparlar. O kadar çok iyi İngilizcesi vardı ki, doktoraya kabulde İngilizce sınavında en iyi dereceyi yapan öğrenciler arasında yer aldı. Didem’in deprem meydana geldiğinde Christchurch’te olduğunu, doktora tezini sunacağı Otago Üniversitesi’ndeki hocasından öğrendik. Kızıl renkli, kıvırcık saçlarıyla İrlandalılar’a çok benzerdi. ‘İrlandalı kız’ derdik kendisine. Görüşmelerimizde, ‘Hocam burada da beni İrlandalı sanıyorlar’ derdi. Beş yıldan beri bulunduğu Yeni Zelanda’da haziranda doktorasını tamamlayıp Çanakkale’ye dönecekti.”

Çakıyla bacağı kesilerek enkaz altından kurtarıldı

YENİ Zelanda’nın Christchurch kentinde hafta başı meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 113’e ulaşırken enkaz altından canlı kurtarma umudu giderek azalsa da mucizeler de yaşanıyor. Enkaz altında kalan depremzedeyi doktor Stuart Philip, küçük bir çakıyla bacağını keserek kurtardı. Operasyon sırasında Doktor Stuart Philip’e enkazdaki daracık yere giren bir kadın doktor yardım etti. Bir tıp konferansı için ülkede bulunan doktor Philip operasyonu, ‘yokluklar içinde mucize gerçekleştirdik’ diye anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle