GeriDünya Yanlış anlaşıldım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yanlış anlaşıldım

Yanlış anlaşıldım
refid:6860192 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin doğusunu "Kürdistan" olarak gösteren bir harita açtığı için Ankara-Atina ekseninde diplomatik gerginliğe neden olan Yunanlı profesör Yiannis Mazis, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, "PKK benim için terör örgütüdür. Niyetim asla komşu, dost ve müttefikimiz olan Türkiye’yi rencide etmek değildi. Ortada yanlış anlaşılma var" dedi.

İyonya Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Mazis, geçen Perşembe günü Atina’nın Metropolitan otelinde yapılan ve Yunan Savunma Bakanlığı’nın düzenlediği toplantıdaki harita krizini şöyle anlattı:

ATİNA’YA İKİNCİ NOTA

"Sözkonusu harita daha önce de çeşitli defalar gösterildi. Ben Doğu Akdeniz’de istikrarsızlık bölgeleri hakkında konuştum. Söylediklerim bizzat Türkiye’nin söylediklerinden farklı değildi. Aynı haritada İran ve Suudi Arabistan da bölünmüş gösteriliyordu. Hatta Suudi Arabistan’ın bazı bölgeleri varolmayan bir devlet tarafından işgal edilmiş gibiydi. Toplantıya katılan İranlı ve Suudi askeri ataşeler beni tebrik ettiler. Türk ataşe ise muhtemelen yanlış anlaşılmadan dolayı tepki gösterdi".

Öte yandan Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, dün Yunan Dışişleri Bakanlığı’na giderek harita olayıyla ilgili ikinci notayı verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle