GeriDünya Yangın fitili yeniden ateşledi Irak karıştı: Açıklamalar peş peşe
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yangın fitili yeniden ateşledi Irak karıştı: Açıklamalar peş peşe

Yangın fitili yeniden ateşledi Irak karıştı: Açıklamalar peş peşe

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi Bağdat'ta seçim sandıklarının bulunduğu depoda yangın çıkmasının ardından seçimlerin yeniden yapılması çağrısında bulundu. Seçimin galibi Sadr cephesinden ise yangının kasıtlı olarak çıkarıldığı ve bunun amacının seçimlerin iptal edilmesi olduğu öne sürüldü. Bağdat Operasyonlar Komutanı ise sandıkları etkilemediğini ve sadece elektronik sayım cihazlarının yandığını ileri sürdü.

Cuburi yaptığı yazılı açıklamada, yangının, Irak halkının iradesini değiştirmek, halkı aldatmak ve oylarda sahtecilik yapmak için "kasıtlı" olarak çıkarıldığını belirtti.

Yangın fitili yeniden ateşledi Irak karıştı: Açıklamalar peş peşe

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Allavi de geçici hükümetin kurulup seçimlerin yeniden yapılmasını istedi.

"SEÇİMLERİN İPTAL EDİLMESİ AMAÇLANIYOR"

Yangın fitili yeniden ateşledi Irak karıştı: Açıklamalar peş peşe

Seçimden birinci olarak çıkan Şii lider Mukteda es-Sadr'a bağlı siyasi politbüro temsilcisi Ziya el-Esedi de yaptığı açıklamada, yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını ve bunun amacının seçimlerin iptal edilmesi olduğunu kaydetti.

Bağdat Operasyonlar Komutanı Celil er-Rubayi ise yaptığı açıklamada, yangının oy pusulalarının bulunduğu sandıkları etkilemediğini ve sadece elektronik sayım cihazlarının yakıldığını ileri sürdü.

DEPODA YANGIN

Başkent Bağdat'ta bugün seçim sandıklarının bulunduğu en büyük depoda yangın çıkmıştı. Müdahale sonrası binadan çıkarılan bazı sandıkların yangından etkilendiği görülmüştü.

Yangın fitili yeniden ateşledi Irak karıştı: Açıklamalar peş peşeIrak Meclisi, 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimlere şaibe karıştığı gerekçesiyle oyların yeniden elle sayılması kararı almıştı.

Söz konusu karar doğrultusunda oyların elle sayımının yapılmasından önce bu yangının çıkması dikkati çekti. 

 

 

SON 24 SAATTE NE OLDU?

Son 24 saatte ne oldu? (10.06.2018) - 2İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle