GeriDünya Yanan komşuya dost eli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yanan komşuya dost eli

Yanan komşuya dost eli
refid:12342368 ilişkili resim dosyası

Atina’yı tehdit eden orman yangını felaketi üzerine Başbakan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Karamanlis’i aradı, derin üzüntüsünü ileterek "Her türlü yardıma hazırız" dedi.

Atina'da yangın / Foto Galeri

İki liderin görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanları devreye girdi. Davutoğlu’nun "Uçak gönderelim" teklifini, Bakoyani "Memnun oluruz" diye yanıtlayınca, dün Antalya’dan yola çıkan yangın söndürme uçağı Atina’ya havalandı.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, başkent Atina’nın kapısına dayanan orman yangını nedeniyle dün Yunanistan Başbakan’ı Kostas Karamanlis’i telefonla arayarak, "Her türlü yardıma hazırız" dedi. Bu konuşmanın saatler sonrasında Türkiye, Yunanistan’daki yangın söndürme çalışmalarına katılması için bir amfibik uçak gönderdi.

Erdoğan, dün aradığı Karamanlis’e, ülkesindeki orman yangınından duyduğu üzüntüyü iletti. Karamanlis’e, yangın söndürme çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla bir yangın söndürme uçağı gönderilebileceğini de söyleyen Erdoğan, "Her türlü yardıma hazırız" dedi. Karamanlis de Erdoğan’a, halen yangınların sürdüğünü belirterek, yoğun bir şekilde söndürme çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi.

’Size uçak gönderelim’

DışiŞleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da önceki akşam Yunanlı mevkidaşı Dora Bakoyani’yi aradı. Türkiye’nin yangın uçağı gönderme kararı da bu telefon görüşmesinde alındı.

Davutoğlu, Bakoyani’ye, Erdoğan ve Türk Hükümeti’nin Atina’yı tehdit etmeye başlayan orman yangını nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu belirterek, uçak gönderme dahil her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu bildirdi. Bakoyani, Türkiye’nin uçak gönderme teklifini kabul ederek bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bakanlar arasındaki telefon görüşmesi sonrası iki ülkenin başbakanlık acil yardım merkezleri irtibata geçti.

Ankara ve Atina arasındaki bir dizi görüşme sonrası, Orman Bakanlığı’na ait bir amfibik uçak dün Atina’ya gitmek için Antalya’dan hareket etti. Antalya’dan önce Foça’ya gelerek yakıt ikmali yapan CL 215 tipi amfibik uçağın, 4.5 ton su alabilme kapasitesine sahip olduğu belirtildi. Türkiye, Bodrum havaalanındaki amfibik uçakları da Yunanistan’a göndermek istedi, ancak ülke içinde değişik yerlerde yangın çıkması nedeniyle bu uçakların Türkiye’de kalması kararlaştırıldı.

Borçlu pilotu ’aldılar’ olan yanan ormanlara oldu

YUNANİSTAN’da, başkent Atina’nın kuzeydoğusundaki Marathonas bölgesinde Cuma gecesi başlayan orman yangını tüm çabalara karşın kontrol altına alınamıyor. Yangın söndürme çalışmalarına, bürokrasisinin yarattığı skandal damgasını vurdu.

Olay, şöyle meydana geldi: Kıbrıs Rum kesiminden gelen yangın söndürme helikopterinin Rus uyruklu pilotu, Yunan devletine 600 Euro borcu yüzünden gözaltına alındı. Bu yüzden dünyanın en büyük helikopteri saatlerce yerde çakılı kaldı ve söndürme çalışmalarına katılamadı.

Borcu sadece 600 euro

Rus pilotun yakalandığını öğrenen Rum Adalet Bakanı Lukas Luka, Yunan İçişleri bakan yardımcısı Hristos Markoyiannakis’i aradı. Yunan bakan yardımcısının müdahalesi ile Rus pilot yaklaşık 6 saat sonra serbest bırakıldı. Rus yangın söndürme uçağı, Atina’ya ulaştığında hava karardığından, ancak ertesi gün yangın bölgeleri üzerinde uçabildi. Bu arada yangın dört gün içinde 170 bin dönüm ormanlık arazinin, 200’den fazla evin ve çok sayıda aracın yanmasına neden oldu. Alevler dün Penteli, Pikermi, Nea Marki gibi yoğun yerleşim bölgelerini tehdit etti.

Ya denizde ya hastanede

Porto Germeno’da paniğe kapılan halk evlerini terk ederek denizde sabahladı. Atina’ya 80 kilometre mesafedeki Eğriboz adasında da yeni bir yangın başladı. Atina şehir merkezinde yangının yol açtığı kara bulut üç gündür dağılmadı. Çok sayıda yaşlı solunum sorunlarıyla hastanelere sevkedildi. Yetkililer, yangının başladığı bölgede yol bulunmadığını belirterek kundaklama ihtimalinin kuvvetli olduğunu söylediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle