GeriDünya 'Yalnızca Merkel'i dinlemediler'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Yalnızca Merkel'i dinlemediler'

'Yalnızca Merkel'i dinlemediler'
refid:29446267 ilişkili resim dosyası

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'in, Almanya’da sadece Başbakan Angela Merkel’i değil, birçok üst düzey siyasetçiyi de dinlediği iddia edildi.

Wikileaks’in ele geçirdiği gizli belgelere göre, ABD istihbaratının hedefinde ülkenin ekonomi ve ticaret politikaları vardı. NDR, WDR ve Süddeutsche Zeutung’un (SZ) belgeleri incelemesinin sonunda Başbakan Yardımcısı ve Federal Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel’in geçen yasama döneminde muhalefet lideriyken de dinlendiği ortaya çıktı.

SZ’in tahminlerine göre Gabriel hâlâ dinlenmeye devam ediyor. Gabriel, dinlenmesinden ziyade Alman ekonomisinin güvenliği açısından tedirgin olduğunu dile getirdi. Devlet kanalı ARD’ye konuşan Gabriel, son gelişmelerin "Casusluk girişiminin hedefinde ekonomi dünyası da var mı?" sorusunu canlandırdığını söyledi. Alman firmaların ekonomik casusluğa karşı güvenliğinden sorumlu bakan Gabriel, “Bu çok sorunlu bir konu” ifadesine yer vererek, bu konunun Federal Meclis NSA Araştırma Komisyonu’nun alanına girdiğini belirtti. Ekonomi Bakanlığı'nın dinlenmesi konusunda ise Gabriel, bakanlıkta casusların ilgisini çekebilecek konuları telefonla halletmediklerini söyledi.

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ise son casusluk iddialarını araştıracaklarını açıkladı. Casusluğa karşı korunma konusunda sadece doğu değil, batıdaki istihbarat teşkilatlarına da bakıldığını dile getiren de Maiziere, Almanya’nın dinlemelere kuşkuyla baktığını aktardı.

Wikileaks’in ifşa ettiği belgelere göre, Gabriel’in yanı sıra dinlenen 69 telefon numarasının arasında Federal Çevre Bakanı Barbara Hendricks ve eski Maliye Bakanı Oscar Lafontaine’nin de isimleri geçiyor. Listedeki bazı numaraların hala kullanımda olması ise kafalarda ‘Dinlemeler devam mı ediyor?’ sorusunu getiriyor. Federal Hükümet ise bu haftanın başında konuyla ilgili net bilgilerinin olmadığını, bundan dolayı değerlendirme yapamayacağını açıkladı.

ABD'NİN BERLİN BÜYÜKELÇİSİ BAŞBAKANLIĞA ÇAĞIRILDI

ABD'nin Berlin Büyükelçisi John B. Emerson'un, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Almanya'yı dinlediğine ilişkin iddiaların medyaya yansıması üzerine başbakanlığa çağrıldığı bildirildi.

Alman medyasında çıkan haberlere göre, istihbarat birimlerinden sorumlu bakan Peter Altmaier'in, Emerson ile görüştüğü ve kendisinden Wikileaks'in internet sitesinde NSA'nın Almanya'da Başbakan Angela Merkel ve bazı bakanlıklarda dinleme yapması iddialarıyla ilgili bilgi aldığı ifade edildi.

Federal Meclis (Bundestag) NSA Araştırma Komisyonu Başkanı Patrick Sensburg, Almanya Birinci Televizyon Kanalı ARD'ye yaptığı açıklamada, ABD'lilerin ortaya çıkan yeni iddialar karşısında bir açıklama yapmak zorunda olduklarını dile getirdi.

Yeni ortaya çıkan belgelerde Merkel'in 2011'in Ekim ayında Vietnam'a seyahati sırasında danışmanıyla Yunanistan kriziyle ilgili yaptığı telefon görüşmesinin dökümüne yer verildi. Merkel'in görüşmede Yunanistan'daki kriz için en iyi çözümün hangisi olduğu konusunda kararsızlığını, bu konuda Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ve diğer bazı aktörlerle görüş ayrılıkları yaşadığını dile getirdiği ifade ediliyor.

"Çok gizli" olarak nitelenen bu belgenin ABD tarafından İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda ile de paylaşıldığı vurgulandı.

KIRBY'DEN İDDİALARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Almanya'yı dinlediği iddialarına ilişkin, "Kesin ve geçerli bir ulusal güvenlik amacı olmadığı sürece ülke dışında istihbarat izleme eylemleri içinde bulunmadığımızı daha önce söyledik. Bu sıradan insanlar için olduğu gibi dünya liderleri için de geçerli" dedi.

Kirby'ye günlük basın toplantısında Wikileaks'in internet sitesinde NSA'nın Almanya Başbakanı Angela Merkel ve bazı bakanlıkları dinlediğine dair yer alan belgeler soruldu.

Prensip olarak spesifik istihbarat suçlamaları veya sızdırılan belgelerin gerçekliği hakkında yorumda bulunmayacaklarını daha önce de ifade ettiklerini belirten Kirby, "Ancak kesin ve geçerli bir ulusal güvenlik amacı olmadığı sürece ülke dışında istihbarat izleme eylemleri içinde bulunmadığımızı da daha önce söyledik. Bu sıradan insanlar için olduğu gibi dünya liderleri için de geçerli" diye konuştu.

Kirby, ortak değerler ve iki ülkenin çıkarları doğrultusundaki iş birliği göz önüne alındığında Almanya ile uzun süreli ve verimli dostluklarından memnuniyet duymaya devam edeceklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Almanya ile olan güçlü ilişkilerimizde herhangi bir değişiklik yok ve bu ilişkiye sahip olmaya devam edeceğiz. Her iki ülkenin liderleri bu ilişkinin öneminin farkında olduklarına dair daha önce konuştular, konuşmaya devam edecekler ve konuşmalılar. İki lider ayrıca bunun ardımızda kalması için çalışmaya devam edecekleri gerçeğini daha önce ifade ettiler."

Wikileaks'in internet sitesinde ve Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinde, NSA'nın Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu siyasetçileri dinlediğine dair muhtelif belgeler ve telefon numaraları yer almıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle