Dünya Haberleri

  Yallah Nasrallah

  Hürriyet Haber
  26.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Filistinli rock’çı Ala Abül Heyca’nın İsrail’in Lübnan’ın Kana kasabasındaki katliamından esinlenerek yazdığı "Yallah Nasrallah-Lübnan şahini" isimli parça, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da bir anda hit oldu. Düğünler, sokaklar ve evlerde düzenlenen eğlencelerde yaşlısı genci, Heyca’nın ritimleriyle halay çekiyor.

  HİZBULLAH’ın Güney Lübnan’da 34 gün süren savaşta kazandığı başarı, liderleri Hasan Nasrallah’ın popülaritesini Filistin topraklarında inanılmaz artırdı. Çiftler, yeni doğan çocuklarına Hasan ya da Nasrallah isimlerini koyarken, Filistinli rock şarkıcısı Ala Abül Heyca’nın sözlerini yazıp bestelediği "Yallah Nasrallah-Lübnan şahini" adlı şarkı, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da bir anda hit oldu. Düğünler, sokaklar, diskolar ve evlerde düzenlenen eğelenceler, "Yallah Nasrallah" nağmeleriyle inliyor. Erkek erkeğe gençler, şarkının hareketli ritmiyle dans edip, tempo tutuyorlar. Şarkı, cep telefonu zil sesi olarak da kullanılıyor. Batı Şeria’nın Ramallah kentinde sahneye çıkmadan önce görüşlerini açıklayan Heyca, şunları söyledi:

  "İsrail’in Güney Lübnan’daki Kana kasabasına düzenlediği saldırıyı izledim. Çoğu çocuk onlarca sivil öldü. Gördüklerimden çok etkilendim. Bana esin kaynağı oldu. Hizbullah’ın kazandığı başarı nedeniyle Hasan Nasrallah’a hayranlık duyuyorum. Filistinliler, kendi davaları için mücadele eden insanlara ilgi duyarlar. Bu insan Nasrallah’dı. 10 gün içinde sözlerini yazıp, şarkıyı besteledim. Şarkı bize şöhret getirdi."

  İşte şarkıdan bir bölüm

  Seni selamlıyorum, Lübnan şahini,

  Hoşgeldin Nasrallah,

  İşte o, Allah’ın yardımıyla muzaffer olan komutan,

  Nasrallah, cesur adam,

  Bizim intikam çağrılarımıza yanıt verdin,

  Arap kanı kaynarken...
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı