GeriDünya Yalancı bakana tutuklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yalancı bakana tutuklama

İngiltere'nin ciddi gazetelerinden The Guardian'a karşı açtığı tazminat davasında ailece yalan ifade vermekle suçlanan eski İngiliz bakanlarından Jonathan Aitken, 17 yaşındaki kızı Victoria'nın yalan ifade vererek adaleti yanıltmak suçundan tutuklanması üzerine polise teslim oldu. Victoria, kefaletle serbest kalırken, 55 yaşındaki Muhafazakar Partili politikacı tutuklandı. Aitken, adaleti yanıltmak suçundan 7 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

The Guardian Gazetesi, 1993 yılında Savunma Bakanlığı'nın levazımdan sorumlu devlet bakanıyla Jonathan Aitken'ın Paris'teki Ritz Oteli'nde Suudi Kraliyet ailesinin yakınlarından işadamı Said Ayas ile birlikte kaldığını, 1000 sterlinlik otel faturasını Ayas'a ödeten bakanın Ortadoğu'da gizli silah satışlarından servet yaptığını öne sürmüştü.

Bir bakanın parasını başkasının ödemesinin kurallara aykırı olduğunu bilen İngiliz bakan, faturayı karısı Lolicia'nın ödediğini iddia ederek The Guardian aleyhine tazminat davası açmıştı. Mahkemede Lolicia Aitken, o tarihte Cenevre'de olduğu için hesabı kapatmasının olanakdışı olduğu kanıtlandı. Şimdi mahkemede babasını kurtarmak için yalan ifade veren Victoria Aitken'in de başı derde girdi.

Tazminat davasını kazanabilmek için ailesinin başını derde sokan eski bakan, dokuz ay önce The Guardian gazetesinin haberini kanıtlamasıyla davadan vazgeçti. Mahkemeden sonra The Guardian gazetesi, delilleri savcılığa verince İngiliz polisi, Paris, Londra ve Ortadoğu'da geniş çapta bir soruşturma başlatmıştı. İngiliz mahkemelerinde yeminli ifade altında yalan söylemenin cezası 7 yıl hapis.Yorumları Göster
Yorumları Gizle