GeriDünya Yakın akrabadan danışman olur mu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yakın akrabadan danışman olur mu

Yakın akrabadan danışman olur mu

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminde merkez sağ Cumhuriyetçi Partinin adayı François Fillon’un eşi Penelope Fillon’un ‘milletvekili danışmanı sıfatıyla maaş alması’ konusunda başlayan tartışma sürüyor.

FRANSA’da skandal haberleri ortaya çıkarmasıyla ünlü Mediapart haber sitesi, 52 milletvekilinin eşine, 28 milletvekilinin kızına, 32 milletvekilinin ise oğluna danışman sıfatı ile mecliste iş verdiği yazdı. Haber sitesi, 2014 yılı rakamlarına göre 577 milletvekilinden 115’inin yakın akrabalarını, danışman sıfatıyla tam gün, yarım gün veya sözleşmeli olarak işe aldığını duyurdu. Haber sitesi, milletvekillerinin danışmanlarının yüzde 20’sini eş ve çocukların yanında aralarında kuzenlerin de bulunduğu yakın akrabaların oluşturduğuna dikkati çekti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Le Canard Enchaine dergisi, dün Penelope Fillon’un, eşi François Fillon’a 1998’den itibaren ‘danışmanlık’ yaparak haksız yere maaş aldığını öne sürmüştü. Ulusal Mali Suçlar Savcılığı, bu haberin ortaya çıkmasını ardından François Fillon’un eşi Penelope Fillon’un ‘milletvekili danışmanı sıfatıyla maaş alması’ konusunda ön soruşturma başlatmıştı.
Ulusal Mali Suçlar Savcılığı, Le Canard Enchaine dergisinin, Penelope Fillon’un eşi François Fillon’a ve başka bir milletvekiline kağıt üzerinde ‘danışmanlık’ yaparak haksız yere sekiz yılda 500 bin euroya yakın maaş aldığını öne sürmesi üzerine konu hakkında ön soruşturma başlatıldığı bildirilmişti. Ön soruşturmanın, “Kamu kaynaklarının kötüye kullanılması, kurumsal varlıkların suiistimali ve suçun gizlenmesi” iddialarıyla açıldığı belirtilmişti.

FİLLON’DAN REÇEL ÖRNEĞİ!

François Fillon ise iddialar karşısında “Ben sadece, hakaret ve kadın düşmanlığı içeren habere karşı dehşete düştüğümü söylemek istiyorum” demişti. Kendisinin milletvekili olmasının eşinin çalışmasına engel oluşturmadığını savunan Fillon, “Bir siyasetçi, bir kadının sadece evinde reçel yapabileceğini söylese bütün feminist kadınlar feryat eder. Söyleyeceklerim bunlar” demekle yetinmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle