Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yakalanan Türk, El Kaide’nin İspanya sorumlusu çıktı

  Mehmet ÇİFTÇİ/MADRİD, (DHA)
  14.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İspanya polisinin radikal dinci operasyonunda ele geçirilen Türk’ün adının Saffet Karakoçak olduğu ve El Kaide’nin İspanya sorumlusu olarak görev yaptığı açıklandı.

  İSPANYOL polisinin hafta başında Madrid, Katalunya ve Bask bölgelerinde radikal dinci gruplara karşı yürüttüğü operasyonlar kapsamında Barcelona’da yakalanan Türk’ün, El Kaide’nin İspanya’daki 1 numaralı sorumlusu olduğu belirtildi. Zanlının adı Saffet Karakoçak olarak açıklandı. İspanya’da ilk kez bir Türk’ün, El Kaide bağlantısı nedeniyle tutuklandığı ifade ediliyor.

  DHA’nın polis kaynaklarından edindiği bilgilere göre Saffet Karakoçak, El Kaide’nin İspanya sorumlusu olarak faaliyet gösteriyor; İspanya, Türkiye, Suriye ve Irak bağlantılı intihar komandolarının ülkelere giriş çıkışlarında aktif rol alarak bu bölgelere adam götürüyordu.

  Saffet Karakoçak, Avrupa’da terör eğitimi alan intihar komandolarının Irak’a nakledilmesinden önce bu bölgelere seyahatlar yaparak, El Kaide’nin bağlantılarıyla irtibata geçiyor ve belirlenen güzargah çerçevesinde intihar komandalarının gizlice Irak’a sokulmasında rehber rol oynuyordu.

  İspanya’da evli olan Saffet Karakoçak ile ilgili soruşturmaya devam eden polis bu kişinin Türkiye’deki bağlantılarını bulabilmek için harekete geçti.

  İspanyol polisinin operasyonlarda 15 Faslı, 5 İspanyol, 1 Cezayirli ve 1 de Türk olmak üzere 20 zanlı ele geçirilmişti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı