GeriDünya 'Yahudi soykırımı karikatürü'yle test!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Yahudi soykırımı karikatürü'yle test!

İran’da milliyetçi yayınlar yapan Hamshari gazetesi, Hz. Muhammed karikatürlerine karşı, "En iyi Yahudi soykırımı karikatürü yarışması" başlatmaya hazırlanıyor. Gazete editörü, amaçlarının "batının ifade özgürlüğünü test etmek olduğunu" söyledi.

Dünya’da karikatür krizinin yankılarını sürerken, bir İran gazetesinden misillemeye yönelik bir çağrı geldi. İran’ın milliyetçi yayınlarıyla tanınan Hamshari gazetesi, önce Danimarka’da ardından da diğer bazı ülkelerde yayınlanan Hazreti Muhammed karikatürlerine karşı, "En iyi Yahudi soykırımı karikatürü yarışması" açıyor.

'TEST EDECEKLER'

Gazetenin grafik editörü Ferit Murtazavi, karikatürlerin yayınlanma amacının, "Hazreti Muhammed karikatürlerine yer veren batı basının ifade özgürlüğünü test etmek" olduğunu belirtti.

Murtazavi konu ile ilgili olarak, "Batı gazeteleri bu dine hakaret eden karikatürleri ifade özgürlüğü adına yayınladıklarını söylediler. o zaman görelim bakalım eğer gerçekten dedikleri gibiyse, bu soykırım karikatürlerini de yayınlarlar" diye konuştu.

Bu amaçla uluslararası bir çağrı yapan gazete, pek çok ülkeden yarışmaya katılım bekliyor. Öte yandan bazı Batılı uzmanlar, bu tür girişimlerin tansiyonu daha da yükselteceğini savunuyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Yahudi soykırımında (Holokost) yaklaşık 6 milyon Yahudi katledilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle