Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yahudi lobisinden KKTC’ye destek

  Ömer BİLGE/Doğan Uluç NEW YORK
  17.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’deki güçlü Yahudi lobisi, New York’ta KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile özel bir toplantı düzenleyerek, KKTC’ye destek kararı aldı.

  Aralarında Ermeni sorununda Türkiye’ye verdiği desteği çeken ADL’nin (İftira ve İnkara Karşı Mücadele Birliği) de bulunduğu Yahudi liderleri, Kıbrıs sorununun çözülmesi ve KKTC’ye uygulanan izolasyonun kaldırılması için Talat ile ortak çalışacaklarını ilan etti.

  Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Yahudi liderleriyle toplantısı ADL’nin New York’ta sıkı güvenlik önlemleri altında korunan binasında gerçekleştirildi. Talat’tan Kıbrıs sorunu konusunda ayrıntılı bilgi alan Yahudi örgüt liderleri, sorunun nasıl çözülebileceğini, Türk tarafının görüşlerini ve KKTC’ye uygulanan izolasyonun nasıl kaldırılabileceği konusunda somut önerileri dinledi. Birbuçuk saat süren toplantının sonunda Yahudi lobi kuruluşları, Kıbrıs sorununun çözümü izolasyonun kaldırılması için KKTC’ye tam destek sözü verdi.

  TALAT’A ÜST DÜZEY PROTOKOL

  ABD Dışişleri Bakanlığı da KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ı üst düzey protokol uyguladı. Talat’a 2005 yılındaki BM ziyaretinde koruma vermeyen ABD Dışişleri, bu defa ’devlet başkanı’ protokolü uyguladı. Talat’ın 4 günlük gezisi boyunca Dışişleri Bakanlığı’nın talimatıyla özel sivil polis ekipleri 24 saat Talat’a eşlik etti.

  BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile de görüşen Talat Kıbrıs’a yeni bir temsilci atanmasını istedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı