Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yahudi intifadasına karşı askeri önlem

  Hürriyet Haber
  18.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail ordusu, son birkaç gündür El Halil’e gelen ve Arap sakinlerin yaşadığı "Eski Pazaryeri"ndeki bazı evlere yasadışı el koyarak oturan Yahudi ailelerin tahliye edilmemesi için güvenlik güçleriyle çatışan Yahudi gençlere engel olmak amacıyla, El Halil’in Yahudi bölgesini "kapalı askeri bölge" ilan etti.

  İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, El Halil’de yüzlerce İsrailli’nin şiddet olaylarına karıştığı, güvenlik güçlerine sözlü ya da fiziksel saldırılarda bulunduğu, taş, yumurta ve boya attığı, bölgedeki Filistinlilere ve mülklerine zarar verdiği belirtildi.

  Bu nedenle merkez komutanlığının bir duyuru yayınlayarak, El Halil’den olmayan Yahudilerin ve yabancıların kente girişlerini ve kentte bulunmalarını yasakladığı belirtilen açıklamada, uygulamanın 22 Ocak’a kadar süreceği kaydedildi. El Halil’de son birkaç gündür tırmanan olaylar, Filistinlilere ait tarihi "Eski Pazaryeri"ndeki evlerde yasadışı olarak oturan 8 Yahudi yerleşimci aileye, tahliye tebligatı yapılmasından sonra gelişti.

  Boşaltma talimatlarının uygulamaya girdiği 15 Ocak Pazartesi öncesi, çoğunluğu gençlerden oluşan yüzlerce İsrailli, boşaltmalara engel olmak amacıyla kente geldi, eski pazaryerinde konuşlandı. Filistinlilere ait bir evi ateşe veren, dükkanlara zarar veren İsrailliler, kendilerine engel olmak isteyen İsrail güvenlik güçlerine de saldırdı. Bir asker atılan taşlar nedeniyle yaralandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı