Dünya Yabancılara oy hakkı sözünü hatırlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancılara oy hakkı sözünü hatırlattı

Yabancılara oy hakkı sözünü hatırlattı

Fransa’da sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayı Benoit Hamon, ülkedeki polis şiddetini kınadı. Paris’teki AccorHotels Arena’da miting düzenleyen Hamon yaklaşık 25 bin kişiye konuştu. Hamon’un siyasi programını anlattığı mitinge Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem, Hamon’un lehine yarıştan çekilen Yeşiller Partisi adayı Yannick Jadot ve eski Adalet Bakanı Christiane Taubira katıldı.

BENOIT Hamon, ülkede polis şiddetine karşı yapılan gösterileri desteklediğini belirterek “Polisin kimlik kontrollerinde yaptıklarını kabul etmiyorum. Genç Theo’ya yönelik saldırgan bir tavrın söz konusu olduğu bir polis şiddetini kınıyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı olduğu takdirde ayrımcılığa uğrayan herkesin haklarını koruyacağını vurgulayan Hamon, kadın-erkek eşitliğini savunan ‘feminist’ bir aday olduğunu söyledi.
Seçimlerde diğer adayları da eleştiren Hamon, “Bu seçimde paranın birçok yüzüyle karşı karşıyayız. Gördük ki ülkemizde ne kadar çok partisi ve adayı varmış” diye konuştu.

‘YABANCILARA OY HAKKI’ SÖZÜNÜ TEKRARLADI

Hamon ayrıca daha önce açıkladığı programında da yer alan yabancılara oy kullanma hakkı verileceği vaadini hatırlattı. Filistin’in devlet olarak tanınacağını da daha önce vadeden Hamon, mitingde bu önerisini tekrarladı.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gelecek ay düzenlenecek ilk turunda hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa mayıs ayında yapılacak ikinci turda cumhurbaşkanı belli olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle