GeriDünya Yabancı ülkeler ABD’de nüfuz satın alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı ülkeler ABD’de nüfuz satın alıyor

Yabancı ülkeler ABD’de nüfuz satın alıyor
refid:27167044 ilişkili resim dosyası

NEW York Times Gazetesi’nin haftasonu yayınladığı bir makaleye göre yabancı hükümetler ABD’deki düşünce kuruluşlarına yaptıkları bağışlarla Amerikan Yönetimi üzerinde etki kurmaya çalışıyor.

Norveç’in ABD Yönetimi’ni enerji meselesinde ikna etmesi gereken bir konu mu var? Washington’da o alanda çalışan think tank’lere gidiyor, bağış yapıyor, o düşünce kuruluşları da bu konuda Norveç’in işine yarayacak raporlar üretiyor. Katar’ın kentte bir halkla ilişkiler kampanyasına mı ihtiyacı var? Düşünce kuruluşlarına gidiyor. Milyonlarca dolar bağışta bulunuyor. Ve birden bire bu küçücük Arap ülkesi konuşuluyor. Bu öyküler New York Times gazetesinin Washington’ı sallayan, “Yabancı Güçler think tank’lerde etki satın alıyor” başlıklı kapsamlı araştırmasının sadece bir kısmı. Türkiye’yi ilgilendiren boyutu ise içeride Türkiye’nin destek olduğu düşünce kuruluşlarının sıralanıp Türkiye’ye dair çapıcı detayların da yer alması.

TÜRKİYE ile ilgili iddia: Habere göre Türkiye, Wahington’daki think tank’lerden ikisine doğrudan fon sağlıyor. Bunlar AB ile ilişkilere odaklanan German Marshall Fund ve NATO’ya yakınlığı ile bilinen, savunma konularında yoğunlaşan Atlantik Konseyi. Makalenin en çarpıcı kısımlarından birinde, Türkiye’nin kurduğu benzer bir nüfuz gücü yüzünden akademisyenlerin Türkiye’yi eleştirmekten kaçınarak bir otosansüre yöneldikleri dile getiriliyor. Adını gizleyen Brookings Enstitüsü’nden bir akademisyen, Türk Hükümeti’ne yakın bir kuruluşun, Türkiye’ye yönelik çıkan bir eleştirinin ardından Brookings’e yaptığı desteği çektiğini söyleyerek şunları anlatıyor: “Bizi gerçekten etkileyen otosansür. Ama bağış toplama koşulları şu anda çok zor ve Brookings büyümeye devam ediyor, bunun için de kendine destek bulmak zorunda.”

YENİ TÜRKİYE VE ALTINDİŞ


Yorumları Göster
Yorumları Gizle