GeriDünya Ya Kaleş ya para
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ya Kaleş ya para

Ya Kaleş ya para

ABD Başkanı George W.Bush, Filistin’deki seçimlerden zaferle çıkan Hamas’ın silahlı kanadını lağvetmediği ve İsrail’e yönelik tehdidini sürdürmesi halinde Filistin’e yönelik yardım musluğunu kapatacağını açıkladı. Hamas ise "Ulusal çıkarlarımız pahasına verilecek bir paraya ihtiyacımız yok" diye rest çekti.

FİLİSTİN’de seçim zaferinin ardından hükümet kurma hazırlıklarına başlayan Hamas, iç çatışma ve dış para yardımının kesilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. ABD Başkanı George Bush, Hamas silahlı kanadını lağvetmediği ve İsrail’i tehditten vazgeçmediği takdirde, ABD’nin para yardımını keseceği uyarısında bulundu.

CBS TV’sine konuşan Başkan Bush, şunları söyledi:

"Eğer onlar yapmazsa, biz de anlaşmayız. Yardım paketi de gitmez. Tabii bu onların vereceği bir karar. Ancak, müttefikimiz ve dostumuz olan bir ülkeyi yok etmek isteyen bir hükümete yardım etmeyiz. Eğer şiddeti kınamazsanız, nasıl barış içinde bir partner olabilirsiniz? Silahları bırakmaları lazım. İkincisi, İsrail’i tehdit etmekten vazgeçmeliler."

ABD bu yıl, doğrudan olmasa da, bazı uluslararası kurum ve organizasyonlar aracılığıyla Filistin’e 150 milyon dolar, Filistinli mültecilere de 84 milyon dolar para yardımı yapmayı planlıyordu.

ŞANTAJA BOYUN EĞMEYİZ

Hamas’ın Filistin’deki lideri İsmail Haniye, mali dış yardımın sürmesi için silahsızlanma ve şiddeti kınama çağrılarını reddettiklerini belirtti. Haniye, "Mali yardım, Filistin halkının tepesinde sallanan kılıç olamaz. Aynı zamanda, Filistin halkına şantaj aracı olmasını da asla kabul etmeyiz" dedi.

İsrail’in yok edilmesi için yemin ettiklerini belirten Haniye, kendilerini İsrail işgaline karşı savaşmaya adadıklarını sözlerine ekledi. Hamas’ın Gazze’deki diğer lideri Mahmut el-Zahar da, paraya ihtiyaçları olmadığını söyledi. Times gazetesine konuşan El Zahar, şu görüşleri öne sürdü:

"Niye silahlarımızı bırakacakmışız? İsrail, topraklarımızı işgale geldiğinde sizin ülkeniz mi bizi savunmaya gelecek. İsrail ile ekonomik, güvenlik, her türlü bağlantıyı kesmeliyiz. Paraya ihtiyacımız yok, özellikle de ulusal çıkarlarımız pahasına olan bir paraya. Eninde sonunda Avrupa ülkeleri Hamas’a yönelik tutumunu değiştirecektir. ABD, özellikle de ’kirli adam’ döneminden geçerken herhangi bir değişiklik beklemiyorum."

MEŞAL DÖNÜŞ YOLUNDA
/images/100/0x0/55eaa9aef018fbb8f88ebb02
Zaferin ardından Hamas’ın üst düzey yetkilileri, örgütün Şam’da yaşayan lideri Halid Meşal’in Filistin’e dönmesinin yollarını araştırıyor. Yediot Ahranot Gazetesi’nin Filistinli kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, Hamas, Avrupa Birliği ve Mısırlı yetkililer arasında Meşal’in ülkeye dönüşüyle ilgili görüşmeler başladı. Meşal’in dönüşünün, canlı bombaların örgütünü daha ılımlı bir noktaya çekmesi bekleniyor. Bu hamle, Hamas’ın Suriye ve İran’la bağlantılarını da zayıflatabilir.

İsrail: Hamas üyelerine geçiş izni yok

İSRAİL Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, seçilen Hamas üyelerinin, Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasında serbest geçişine izin vermeyeceklerini söyledi.

İsrail Radyosu’na konuşan Amos Gilad, İsrail’in, İsrail’i yok etmek isteyen, cinayet ve terör örgütünün temsilcilerinin geçişine izin vermeyeceğini bildirdi. Gilad, "Buna izin verecek bir ülke gösterin" dedi.

İsrail, Filistin yönetimi yetkililerine, Batı Şeria ile Gazze arasında VIP statüsünde geçiş hakkı tanıyor.

El Fetih militanları da meclisi bastı

HAMAS’ın seçim zaferinin ardından, Filistin karıştı. 50 kadar silahlı El Fetih militanı, dün Ramallah’taki meclis binasını işgal etti. Çatıya çıkan ve havaya ateş açan militanlar, seçim yenilgisinden sorumlu tuttukları yöneticilerin istifasını istedi. Hamas’ın önceki gün Yasama Meclisi’ne yeşil bayrak çekmesinin rövanşını bu şekilde alan El Fetihçiler, Gazze’deki yerel meclis binasını da işgal ettiler. El Fetih’in Beytüllahim temsilciliği de, binlerce taraftara eşlik eden maskeli militanlarca basıldı. Grubun hapisteki liderlerinden Mervan el Barguti ise, örgüt üyelerini sağduyuya çağırarak, "Seçimleri Hamas kazandı. İktidarı düzen ve sorumluluk içinde devretmeliyiz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle