GeriDünya WT: Türkiye, anti-Amerikancılıkta altın madalya aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

WT: Türkiye, anti-Amerikancılıkta altın madalya aldı

The Washington Times, Türkiye’de 1990’lı yıllarda hakim olan ABD taraftarı havanın AKP'nin iktidarıyla bozulmaya başladığını yazdı.

ABD yönetimine yakınlığıyla bilinen The Washington Times gazetesinde Arnaud de Borchgrave imzasıyla yer alan haberde, "Eski müttefik Türkiye’nin son zamanlarda küresel anti-Amerikancılık yarışında altın madalyayı ele geçirdiğini kimse fark etmedi" denildi.

  

USAME BİN LADİN VE BAZI TÜRK YAZARLAR

 

Yazıda, "Türk medyası tarafından yayınlanan uzun yalanlar listesini ve çarpıtmaları okuyunca, altın madalya pek de sürpriz değil" ifadesi kullanılırken, "Usame bin Ladin’in 11 Eylül 2001’den bu yana 19 ses ve görüntü bandında söyledikleriyle bazı Türk yazarların yazdıkları arasındaki farkı ayırt etmek çok zor" denildi.

  

Yazıda, Milli Gazete yazarlarından Süleyman Arif Emre ve Burhan Bozgeyik’in yanı sıra, Radikal gazetesi yazarı Nuray Mert ve Dünya gazetesi yazarı eski İzmir Belediye Başkanı Burhan Özfatura’nın yazılarından alıntılar yapılarak ABD karşıtı görüşlere örnekler verildi.

 

ERDOĞAN HAVAYI BOZMUŞ

 

ABD’nin bu konudaki politikasının işe yaramaz biçimde savunmaya dönük olduğu eleştirisi yapılan yazıda, Türkiye’deki anti-Amerikancılık’ın göreceli olarak yeni bir olgu olduğu belirtildi.

 

1990’lar boyunca, Türkiye kamuoyunun yüzde 60’ının ABD ve onun politikalarına ilişkin lehte görüşlere sahip olduğuna dikkat çekilen yazıda, "Hava, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve onun İslamcı eğilimli iktidar partisinin gelişiyle bozulmaya başladı" denildi.

 

"TÜRK MEDYASINDAKİ YABANİ OTLAR"

 

"Türk paranoyası"nın, ABD’nin petrol zengini bir Kürdistan devleti yaratmayı istediği yönünde kuşkular beslediğine dikkat çekilirken, ABD Başkanı Bush’un Erdoğan’ı, ABD’nin Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduğu konusunda çok kere temin ettiği de kaydedildi.

 

Yazıda, "Ancak ABD’nin niyetlerine ilişkin dezenformasyon Türk medyasındaki yabani otlar sayesinde tekrar tekrar yeniden su yüzüne çıkıyor" eleştirisi yapıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle