GeriDünya WT: Köşk'te türban, Atatürk döneminin sonu olur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

WT: Köşk'te türban, Atatürk döneminin sonu olur

Amerikan Washington Times Gazetesi, türbanın Köşk'e çıkması halinde devlet dairelerinde türbana engel kalmayacağını savunarak, “Bu, resmen Türkiye’nin çehresini değiştirir. Atatürk döneminin sonunu simgeler” görüşünü öne sürdü.

Washington Times Gazetesi’nde Tulin Daloğlu imzası ile yayınlanan yorumda Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığı iddiasını sürdürmesine karşın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Gül’e sözlü olarak destek vermediği belirtildi.

Gül’ün eşi turban kullandığına dikkat çekildiği yorumda “Eğer Gül cumhurbaşkanı olursa, devlet dairelerinde kadınların başlarını örtmelerine engel kalmaz. Bayan Gül, başını sıkı sıkı örtüyor. Bu, resmen Türkiye’nin çehresini değiştirir. Atatürk döneminin sonunu simgeler” ifadesine yer verildi.

Bu çerçevede İran’ın önde gelen din adamlarından Ayetullah Ahmet Cenneti’nin, AKP’nin seçim zaferi için sarfettiği “Türkler, İslamcı bir hükümet istiyor” sözlere dikkat çekilen gazetede, Avrupa Komisyon Üyesi Franco Frattini’nin “laik azınlığının hakları”na ilişkin açıklamasının “çarpıcı” bulunduğu da belirtildi.

Türk seçmenlerinin AKP’ye yönelmesinin nedenlerine ilişkin olarak da Türklerin AB’ye desteğinden dolayı AKP’ye oy verdiği görüşlerin “saflık” gibi değerlendirilirken “Sayın Erdoğan’ın siyasi danışmanı” olarak nitelendirilen ve bir zamanlar HADEP Başkan Yardımcılığını yürütmüş olan Mehmet Metiner’in görüşlerine de yer verildi.

Mehmet Metiner de, Tulin Daloğlu ile yaptığı söyleşide Kürtlerin, AKP’ye AB yanlısı politikaları ile demokrasinin kendilerine özgürlük getireceğine inandıkları için oy verdiklerini söyledi.

PKK’nın, AKP’yi zayıflatmaya yardımcı olabileceği mesajını verdiğini ancak Kürtlerin, bu mesajı benimsemediğini de savunan Metiner, DTP’lilerin mecliste yer almasından sonra PKK’nın, güvenlik güçleri ile mücadeleyi durdurması gerektiğini de ifade etti.

Metiner, Erdoğan’ın, “PKK ile yakın bağları olan DTP üyelerinin Türk parlamentosuna girmesine, Hamas’ın Ankara ziyaretini onaylamasına yol açan aynı düşünce süreci ile izin verdiğine inandığını” da söyledi.

Buna karşın, Erdoğan’ın, Hamas lideri Halit Meşal’ı kabul etmenin yanlış olduğunu anladığını öne süren Metiner, Erdoğan’ın, Milli Görüş ile paylaştığı tabanını dikkate alarak kriz dönemlerinde Hamas ve Hizbullah’a destekleyici konuşmalar yapmış olsa da Hamas’ın “dini milli ideolojisi”ni paylaşmadığını, Yahudi karşıtı olmadığını da savundu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle