GeriDünya Wilson: Tasarı geçse de durum değişmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wilson: Tasarı geçse de durum değişmeyecek

ABD Büyükelçisi Ross Wilson, sözde Ermeni soykırımı tasarısının Kongre’den geçmesi halinde bile durumun değişmeyeceğini belirterek, Türkiye’nin atacağı adımları iyi hesaplaması gerektiğini vurguladı. Son PKK saldırısını kınadıklarını belirten Wilson, sınır ötesi operasyona karşı olmayı sürdürdüklerini ortaya koydu.

Ross Wilson, CNN Türk ile yaptığı söyleşide ABD’nin Türk askerlerine yönelik son saldırıyı kınadığını belirterek “Çok kötü bir trajedi. Kınıyoruz. PKK ve diğer terör örgütlerine karşı daha etkili adım atmak lazım” şeklinde konuştu.

Buna karşın Bush Yönetiminin Türkiye’nin olası bir sınır ötesi operasyonuna ilişkin olumsuz tutumunu değiştirmediğini ortaya koyan Wilson, Türkiye, ABD ve Irak arasındaki işbirliğinin sürdüğünü söyledi. Wilson, ABD’nin Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasını istediğini de ifade etti.

ABD’nin, Türkiye’nin PKK ile ilgili görüşlerini paylaştığını ifade eden Wilson, Türkiye ile Irak arasında yapılan Terörle Mücadele Anlaşmasının etkin ve önemli bir anlaşma olduğunu belirtti.

Büyükelçi Wilson, Türkiye’nin de güçlü ve istikrarlı bir Irak’a ihtiyaç olduğunu belirtirken ABD’nin Türkiye ve Irak tarafından PKK’ya karşı yapılan çalışmalara destek verdiğini de vurguladı.

-“SOYKIRIM TASARISINA KARŞI ELLEMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

ABD Büyükelçisi, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülecek olan sözde "Ermeni Soykırımı” tasarısına ilişkin bir soru üzerine Bush Yönetiminin bu tasarıya karşı çıktığını, 2007 yılının başından beri ellerinden gelenini yapmaya çalıştıklarını, Kongre üyeleri ile görüştüklerini ve çok çalıştıklarını söyledi.

Bu konuda bir tahminde bulunmak istemediğini ifade eden Wilson, buna karşın ABD’nin politikasının değişmeyeceğini, iki ülkenin birlikte çalışmayı sürdüreceğini vurguladı.

“TÜRKİYE ATACAĞI ADIMLARI İYİ HESAPLAMALI”

Tasarının geçmesi halinde Türkiye’nin uygulayabileceği yaptırımlar konusunda da bir tahminde bulunmak istemediğini söyleyen Wilson, buna karşın Türkiye üzerinden Irak halkı ve ABD kuvvetleri için lojistik destek sağlanmasının “son derece önemli” olduğunu vurguladı.

Wilson, şunları söyledi:

“Türkiye kendi çıkarına olmasaydı bunları yapmazdı diye düşünüyorum çünkü kendisinin istikrarlı, başarılı bir Irak’a ihtiyacı var. Dolaysıyla sadece Kongre’nin yaptıklarından dolayı durum değişmeyecek. Türkiye, Özellikle kendi atacağı adımları iyi hesaplamalı, biz de çalışmaya ortak çıkarlar doğrultusunda devam etmeliyiz.”

“ÜLKELER ULUSAL ÇIKARLARI DÜŞÜNMELİ”

Kongre’nin tasarıyı benimsemesi halinde Türk halkından gelecek baskılara Türk hükümetinin karşı koymada zorlanacağına dikkat çekilmesi üzerine Wilson, “ABD dahil olmak üzere ülkeler, ulusal çıkarı düşünmeli, halkın çıkarını düşünmeli çünkü ABD’de olduğu gibi hükümetler bazen halk için popüler olmayan şeyler yapabiliyor” diye konuştu. Wilson, iki ülke arasında ortak çıkarlar doğrultusunda işbirliği yapmayı sürdürmesinin taşıdığı önemin altını çizdi.

“ILIMLI İSLAM TERİMİ HOŞUMA GİTMİYOR”

Ross Wilson, diğer bir soru üzerine “Ilımlı İslam terimi hoşuma gitmiyor” ifadesini kullandı ve “Türkiye demokratik, laik bir model bölgedeki ülkeler için ve bölge dışındaki ülkeler için de öyle” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KAYGILARINI CİDDİYE ALIYORUZ”

PKK’nın elindeki Amerikan silahları sorununa ilişkin olarak da bu konudaki çalışmaların sürdüğünü belirten Wilson, “Biz Türkiye’nin kaygılarını çok ciddiye alıyoruz, Türk yetkililerle birlikte çalışıyoruz ve onlara bilgi veriyoruz. Önemli olan, gelecekte nasıl önleyeceğiz” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle