GeriDünya Wikileaks ABD büyükelçiliklerinin casusluk ekipman listelerini yayınladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wikileaks ABD büyükelçiliklerinin casusluk ekipman listelerini yayınladı

Wikileaks ABD büyükelçiliklerinin casusluk ekipman listelerini yayınladı

Hükümetlerin ve diğer kuruluşların gizli belgelerini sızdıran Wikileaks internet sitesi, ABD büyükelçiliklerinin casusluk için kullanılmak üzere çok sayıda araç ve ekipman listesi hazırladığını iddia etti.

Wikileaks internet sitesi cuma günü yayınladığı ’Alışveriş Listesi’ndeÿ dünya genelinde ABD büyükelçiliklerinin tedarik edilmesi istenen araçların listelerinin yer aldığı 16 binden fazla döküman yayınladı.

Belgelerdeki listeye göre büyükelçiliklerden biri, casus kamerası olarak kullanılmak üzere 100den fazla saat, düğme, kalem, şapka ve kravat sipariş ettiği yer alıyor.

Wikileaks, Twitter hesabından Kolombiyadaki ABD Büyükelçiliğinin 8 Mayıs 2017 tarihli alışveriş listesindeki casus şapkaları, gözlükleri, kameraları, gece sensöreri ve dürbün sipariş listesini yayınladı.

Listede, Ukraynadaki ABD Büyükelçiliğinin ise 15 gizli radyo ve 20 ses kayıt cihazı gibi gözetleme için kullanılan cihazların listesi yer alıyor

İnternet sitesi bu belgelerin açık gizli olarak hükümet arşivlerine ulaşılarak görülebileceğini belirtti.

Wikileaks bu listelerin kamuya açık belgeler olduğunu belirterek belgeler için, aranabilir bir veritabanı hazırladı. Ancak bu belgelerin ABD büyükelçiliklerin internet sitelerine bağlantısı bulunmuyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu (24.12.2018)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle