GeriDünya Washington'dan Barzani'ye 3 uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Washington'dan Barzani'ye 3 uyarı

Washington'dan Barzani'ye 3 uyarı
refid:10234147 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin 29 Ekim’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 85. yıldönümünü kutladığı bugün, Iraklı Kürt Lider Mesud Barzani de “Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı” sıfatıyla resmen Beyaz Saray’da ağırlanıyor.

Ancak Beyaz Saray’da Başkan George Bush’la yapacağı görüşme öncesinde, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Barzani ile dün biraraya gelerek, “ön mesajları” Kürt lidere iletti.

 

Edinilen bilgiye göre Rice’ın Barzani’ye “3 uyarısı” oldu:

 

P

Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

KK’YI KUZEY IRAK’TA BARINDIRMA:

Rice’ın ilettiği mesajlardan Türkiye açısından en önemlisi PKK’yla mücadele konusunda oldu. Diplomatik kaynaklara göre ABD Dışişleri Bakanı, “PKK’nın Kuzey Irak’ta barındırılmaması” konusunda Barzani’yi uyardı. PKK ile mücadele konusunda Kuzey Irak yönetimini “Türkiye ile daha yakın çalışmak” konusunda cesaretlendiren Rice, PKK’nın Kuzey Irak’tan çıkarılması için ek önlemler alınmasını da istedi.

 

PETROL YASASINI ENGELLEME:

Rice’ın bir başka uyarısı ise Kürt yönetiminin Bağdat hükümetiyle “daha yakın çalışması” konusunda oldu. Irak’ta petrol yasasının bir an önce çıkarılması ve Amerikan askerlerinin Irak’ta yasal olarak kalmasını sağlayacak Irak-ABD Stratejik Çerçeve Anlaşması'nın hemen imzalanmasını isteyen Rice, Barzani’ye “Irak’ta Başbakan Nuri El Maliki yönetimiyle özellikle petrol yasasının bir an önce çıkarılması için işbirliğine girmenizi bekliyoruz. Petrol yasasını engellemeyin” mesajı verdi.

 

KUZEY IRAK’TA ARAP VE TÜRKMENLERİN DE TEMSİLİNİ SAĞLA:

Önümüzdeki yıl başında Irak’ta yapılacak yerel seçimere de değinen Rice’ın Barzani’ye üçüncü mesajı ise Kürt kontrolündeki Kuzey bölgelerinde Arap ve Türkmenlerin de “yönetimde temsil edilmelerinin sağlanmasını” istedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle