Dünya Washington ve Havana'da karşılıklı büyükelçilikler açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Washington ve Havana'da karşılıklı büyükelçilikler açıldı

Washington ve Havana'da karşılıklı büyükelçilikler açıldı

ABD ile Küba arasındaki yarım asırlık soğuk savaş ve bitmeyen düşmanlık resmen sona erdi. Washington ve Havana’da karşılıklı olarak büyükelçilikler açıldı.

Associated Press’in haberine göre; diplomatik ilişkilerin tam olarak başlamasını öngören anlaşmanın şartları bugün yürürlüğe girdi. Washington ve Havana'da bulunan diplomatik temsilcilikler, geceyarısından itibaren tam kapsamlı büyükelçilik haline geldi.

Washington ve Havanada karşılıklı büyükelçilikler açıldı OBAMA’DAN TARİHİ AÇIKLAMA

1961’den bu yana ilk kez bugün Beyaz Saray’ın çok yakınındaki Havana Büyükelçiliği’nde Küba bayrağı dalgalanmaya başladı.

Washington ve Havanada karşılıklı büyükelçilikler açıldı

Washington ve Havanada karşılıklı büyükelçilikler açıldı
Bayrak çekme töreni sırasında, üzerindeki kırmızı boyayla elçilik kapısından içeri girmeye çalışan bir protestocu gözaltına alındı.

Ayrıca bugün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, resmi görüşme kapsamında Kübalı mevkidaşı Bruno Rodriguez’i kabul edecek. İki bakan daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.

AFP'nin haberine göre, Kerry Havana'da restore edilen büyükelçilik binasına Amerikan bayrağını çekmek için 14 Ağustos'ta da Küba'ya gidecek.

ABD ile Küba'nın ilişkileri, Fidel Castro'nun 1959'daki devrimle iktidara gelmesinden kısa süre sonra bozuldu. Söz konusu gerginlik; ABD'nin Küba'ya 1960'tan bu yana ticaret ambargosu uygulamasına ve Washington ile Havana arasında diplomatik ilişkinin 1961'de kesilmesine neden oldu.

Washington ve Havanada karşılıklı büyükelçilikler açıldı ABD-KÜBA İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM

ABD ile Küba geçen yıl Aralık ayında ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlama kararı aldı. Küba’nın ABD’li iş adamı Alan Gross’u serbest bırakmasının ardından, ABD de Miami’de tutuklu bulunan ‘Küba Beşlisi’nin kalan üç üyesini affetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle